'ידעו מדרדרי האנושות שעוד יחוגו את תבוסתם'

יו"ר הכנסת בדיון מיוחד לציון הניצחון על גרמניה הנאצית: "מי שינסה לדרדר את האנושות, צריך לדעת שצאצאיו עוד יחגגו את תבוסתו".

עוזי ברוך , י"ד באייר תשע"א

אין זכות להיות אדישים. ריבלין
אין זכות להיות אדישים. ריבלין
פלאש 90

בדיון לציון הניצחון על גרמניה הנאצית התייחס יו"ר הכנסת למשלחת פרלמנטרים מגרמניה שנכחה בדיון: "גם גרמניה חוגגת כיום את הניצחון על עברה. יש משמעות גדולה לכך שפרלמנטרים גרמנים יושבים איתנו כאן, ושמנהיגי גרמניה יושבים כאורחי כבוד במצעד הצבא האדום המציין את ניצחון בעלות הברית".

יושב-ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, פתח את דיון המליאה המיוחד היום לציון 66 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית: "הנאציזם הובס, אך האידיאולוגיה הנאצית ושורשיה האנטישמיים עדיין מקננים במקומות רבים בעולם. אנחנו, היהודים, בוודאי שאיננו יכולים לנוח על זרי הדפנה; כאשר "מיין קאמפף" של היטלר ו"הפרוטוקולים של זקני ציון" עדיין זמינים ונגישים לכל דורש במגוון שפות, וכאשר מדינה הקוראת להשמדת עם עדיין חברה של כבוד באו"ם. לא נוכל להישאר שאננים נוכח קריאות להשמדת עם, ולא לשתוק מול טרגדיות של עמים אחרים".

יו"ר הכנסת פנה אל משלחת של פרלמנטרים גרמנים, חברי אגודת הידידות הבין-פרלמנטרית ישראל-גרמניה, שהתארחה במהלך הדיון ביציע האורחים, ואמר: "כמה משמעותית היא העובדה, שפרלמנטרים גרמנים נמצאים איתנו כאן ומציינים עמנו את תבוסתה של גרמניה הנאצית. כי גם גרמניה חוגגת היום את הניצחון על עברה. כמה סמלית היא גם העובדה שכיום, גם מנהיגי גרמניה יושבים כאורחי כבוד וצופים בחיילי ה'צבא האדום'  צועדים במצעד ה-9 במאי, יום הניצחון על גרמניה הנאצית".

ריבלין הוסיף והזהיר: "אסור לנו לפטור עצמנו במשיכת כתף, שעה שעומד רודן חסר מעצורים  נוטף שנאת אדם, ובפיו קריאה לרצח המונים, שמקורה נאצי או פשיסטי, אנטישמי או ג'יהאדיסטי. אין לנו זכות  להיות אדישים  לסבל אנושי,  למצוקת הזולת, לעוני או לרעב. חובת המאבק באידיאולוגיה הנאצית ובגרורותיה ההרסניות, עדיין עומדת על סדר יומנו ועל סדר- יומו של  העולם החופשי. במאבק האידיאולוגי הזה  לא יועילו רק טנקים ומטוסים,במאבק הזה יועילו נשק החינוך ומאמצי ההסברה, אך מעל לכל חובת הזכירה וההזכרה. אל מול הקולות המשתיקים, המכחישים והמתכחשים,אנחנו נקרא בקול:  "זכור את אשר עשה לך עמלק".

"החוב המוסרי המוטל עלינו, כמו גם על יתר מדינות העולם, הוא לא להניח אבן על אבן ולוודא שאף אחד לא יעז לשכוח. עלינו להטמיע את המסר, כי מי שיעז לנסות ולדרדר את האנושות לעברי פי פחת - צאצאיו עוד יחגגו את תבוסתו".

ריבלין פנה אל הווטרנים, ותיקי המלחמה היהודים שלחמו בנאצים, שהתארחו אף הם בדיון: "הכנסת והעם היהודי מצדיעים לכם. אתם קיימתם את הציווי של מחיית העמלק הנאצי;  אנחנו, בני דור התקומה, מצווים להמשיך ולזכור את מעשיו."