"פתיחת מעבר רפיח תאפשר להבריח את שליט"

ראש מטה פיקוד דרום לשעבר מזהיר כי פתיחת מעבר רפיח לעזה במוצאי שבת על ידי המצרים שמה סוף למצור על עזה

בני טוקר , כ"ב באייר תשע"א

מעבר רפיח
מעבר רפיח
פלאש 90טוען....

ראש מטה פיקוד דרום לשעבר תא"ל במיל' צביקה פוגל, מנהל תחום בקרת אש בעפרת יצוקה, מזהיר שפתיחת מעבר רפיח במוצאי שבת על ידי המצרים היא בעצם סוף המצור על עזה.

 "זו בהחלט החלטה דרמטית ומכת גלים. גם אם תחמושת לא תעבור משם כי יש אינטרס למצרים למנוע מעזה להתחמש, הרי שמה שמדאיג זה שיעבור משם מידע וידע מודיעיני על ידי אנשים בלתי רצויים, ולא פחות חשוב יעבור דרך המעבר כסף שחסר לחמאס כדי להניע את גלגלי הטרור".

הוא מקווה שמצריים תקיים את ההסכם עם ישראל ותאפשר לצה"ל לפקח על המעבר ברפיח. "אסור שישראל תוותר על ההסכם הקיים שמדבר על שליטה משותפת במעבר. אם תהיה לנו שם נוכחות, נוכל לבדוק ולהחליט מי רשאי לעבור ומי לא. אבל אני סקפטי, כי נדמה לי שהאינטרס של השלטון הצבאי במצרים לפתוח את המעברים זה לא בדיוק בטחון ישראל".

תא"ל במיל' פוגל טוען שישראל נמצאת כרגע בסוג של מבוי סתום. "אנחנו עומדים בפני שוקת שבורה, אין לנו בעצם איך להגיב. כי מצד אחד אנחנו לא יכולים לצאת למבצע צבאי ולהשתלט על המעבר כי אין שם איום מיידי. בפרט כשמדינת ישראל מתחשבת במה שהעולם אומר, ובעולם יודעים לעשות הבחנה בין רקטה לבין בחור מאל קעידה שנכנס לעזה כדי לאמן את המחבלים, לנו הנזק ברור, להם לא".

הוא לא פוסל את האפשרות שיהיה ניסיון להבריח גם את גלעד שליט דרך המעבר. "אם אנחנו לא נהיה שם, בהחלט זאת אפשרות. כי אם אפשר להכניס לרצועה איש כזה או אחר מאל קעידה או מחיזבאללה או מכל מקום אחר, ובתוך מזוודות עמוסות בגדים אפשר גם להכניס הרבה מאוד כסף, אז בוודאי גם אפשר להוציא את גלעד שליט מרצועת עזה לסיני. אני חושב שזה אחד ממרכיבי החשש הישראלי, אנחנו לא מדברים עליו בקול רם, אבל הוא בהחלט קיים".

פוגל קורא לממשלת ישראל לפעול מייד כדי לממש את הנוכחות הצבאית במעבר רפיח לקראת פתיחתו במוצ"ש. "ישראל צריכה לפעול עכשיו בכל דרך אפשרית, ויש לנו דרכים כדי לממש את ההסכם. מה הדרכים? יש לנו 270 ק"מ גבול עם מצרים. נדמה לי שגם הם מבינים שכדאי להם להסכים או להיענות לבקשתה של ישראל בנקודה מסוימת כדי להרוויח בנקודות אחרות ודי לחכימא ברמיזה".