פרס לסגנית המזכ"ל: מדינה פלס' - רק במו"מ

נשיא המדינה קיים פגישה מדינית עם סגנית מזכ"ל האו"ם, ד"ר אשה רוז מיגירו, במהלכה תקף הניסיון להכריז חד צדדית על מדינה פלסטינית.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באייר תשע"א

פרס ומגירו
פרס ומגירו
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה קיים הבוקר פגישת עבודה מדינית עם סגנית מזכ"ל האו"ם , ד"ר אשה רוז מיגירו. הנשיא דן עימה ביחסי ישראל והרשות הפלשתינאית, בעתיד תהליך השלום ובסוגיות נוספות העומדות לטיפול האו"ם כמו ספטמבר והמשטים.

בפתח הפגישה אמר הנשיא כי ישראל תומכת בהקמתה של מדינה פלשתינאית עצמאית לצידה של ישראל אולם הדרך היחידה להקמת מדינה שכזו היא דרך מו"מ ישיר ודיסקרטי בין הצדדים. "הפערים בין הצדדים אינם כה גדולים ואין ספק שבסיום מו"מ יהיו הבדלים משמעותיים בין עמדות הפתיחה והסיום כפי שקורה בכל מו"מ".

עוד אמר הנשיא כי אל לאו"ם לייצר אשלייה בקרב הפלשתינאים לפיה הכרזה חד צדדית על מדינה תביא בפועל להקמת מדינה פלשתינאית וכי האו"ם אינו נותן מענה לצורכי הביטחון של ישראל ובראשם פעולות הטרור, הברחות הנשק והפגנות חסרות תכלית שנועדו לייצר פרובוקציה".

בהקשר למשטים אמר פרס, כי "החוק הבינלאומי מאפשר למדינה למנוע כניסה של אוניות שלא נבדקו וקיים חשד כי הן נושאות על גבן אמצעי לחימה, גם מחוץ למים הטריטוריאלים שלה".  הנשיא הדגיש כי שוחח על כך עם מזכ"ל האום וביקש כי ישמיע קול רם וברור נגד משטים עתידיים שנועדו לייצר פרובוקציה.

בהקשר זה אמר פרס כי ישראל פינתה את עזה אך לצערו תחת הנהגת חמאס הפכה עזה לקן של טרור ומחסן של אמצעי לחימה וכי בהחלטה פשוטה של ראשי החמאס – לאמץ את עקרונות הקוורטט עזה יכולה להפוך לעיר משגשגת ופתוחה, לעיר של שלום.

סגנית מזכ"ל האו"ם ציינה כי ביקורה בישראל נועד להגביר את שיתופי הפעולה בין האו"ם לישראל, "אנו מעריכים את פעילותה של ישראל במקומות נזקקים בעולם כדוגמת האיטי  ובאתי להודות למדינתכם על פעילות מבורכת למיגור העוני בעולם." עוד אמרה כי  האו"ם מחוייב לעבוד עם הקהילה הבינלאומית ולהשיג פתרון שבבסיסו שתי מדינות לשני עמים החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון  והדגישה כי האום מתכוון להרחיב את פעילותו סביב יום השואה הבינלאומי  כדי שלקחי השואה יילמדו בכל מקום על רחבי הגלובוס.