רפי איתן נגד הקמת רשות לאומית לניצולי השואה

בעקבות הצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת לפיה תוקם רשות לאומית לזכויות ניצולי השואה, שיגר השר לשעבר מכתב בדרישה למנוע את הקמתה.

חזקי ברוך , כ"ז באייר תשע"א

נדרוש פיצוי. איתן
נדרוש פיצוי. איתן
פלאש 90

השר לשעבר לענייני גמלאים, רפי איתן, שיגר מכתב לחברי הכנסת וקורא להם שלא לתמוך בהצעת "החוק הרע" להקמת רשות לאומית שתרכז את כל הגופים המטפלים בניצולי השואה, מהטעם שהתהליך מורכב וארוך ורק יוסיף ביורוקרטיה ויעכב את הטיפול הדחוף בניצולי השואה שהולכים ומתמעטים, "יש לאשר מייד תוספת תקציב במסגרת המערכת הקיימת, לפני שלא יישאר למי לתת", כתב איתן במכתבו.

על שולחן הכנסת הונחה הצעת חוק הקוראת להקמת רשות לאומית לזכויות ניצולי השואה, שתרכז את כל הגופים העוסקים בניצולי השואה. על ההצעה חתמו כבר 74 חברי כנסת והצטרפו ליוזמים, בראשות ח"כ זאב בילסקי.

לטענת רפי איתן, המכהן כיום כיו"ר המועצה הלאומית להשבת הרכוש היהודי וכיו"ר מפלגת הגמלאים החברתית החדשה "דור", טוען שמדובר ב"חוק רע", שיוסיף ביורוקרטיה, יעכב תהליכים ויפגע בניצולי השואה. אילו נחקק לפני שנים - הוא היה יכול להיות יעיל. עכשיו מאוחר מידי לשינויים מרחיקי לכת.

על פי ניסיונו בממשלה, אומר רפי איתן, מדובר בתהליך מורכב וממושך. הרשות החדשה תחל לפעול בעוד כארבע שנים. מאוחר מידי לניצולי השואה. מה גם, שהתוכנית מלאה ב"חורים". עבודת ההכנה הייתה לקויה ולא מקצועית. באיחוד הגופים תחת הרשות החדשה נלקחו בחשבון משרד האוצר, משרד הרווחה, המשרד לאזרחים ותיקים, מרכז הארגונים, ועידת התביעות וקרן הרווחה. לא נכללו בתוכנית משרד השיכון, משרד הבריאות והביטוח הלאומי, להם חלק נכבד ביותר בטיפול בניצולי השואה ובזכויותיהם.

"מה שצריך לעשות", אומר איתן, "זה להשאיר את התוכנית החדשה בצד, להשאיר את הסמכויות והתפקידים לכל הגופים כפי שהם עכשיו - ופשוט לאשר מייד תוספת תקציב לניצולי השואה של 800 מיליון ש"ח לשנה בעקומה יורדת של 15% לשנה, עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידי".

מרבית ניצולי השואה הם בני 80 ומעלה והם הולכים ומתמעטים בקצב של כ-15% לשנה. הקמת רשות חדשה תהיה עבורם בבחינת לעג לרש. צעד מאוחר מידי. צריך להניח להם לחיות את שנותיהם האחרונות בכבוד וברווחה. הם לא צריכים בירוקרטיה חדשה, אלא רק כסף לאוכל, לדיור, לתרופות ולסיעוד.

רפי איתן מבקש מחברי כנסת: "תנו להם עכשיו מה שמגיע להם, לפני שלא יישאר למי לתת!"