הבנקים לא יפוצו על ביטול משכנתא

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ איתן כבל, לפיה הבנקים לא יפוצו על אי תשלום המשכנתא אם הדייר נאלץ להתפנות.

חזקי ברוך , כ"ז באייר תשע"א

סניף בנק. אילוסטרציה
סניף בנק. אילוסטרציה
פלאש 90

ועדת הכלכלה אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ איתן כבל, שיזמה והכינה עמותת "ידיד", ולפיה הבנקים לא יוכלו לגבות תשלום כפיצוי על הפסד רווחים, מלווה משכנתא אשר לא הצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא שלו ונאלץ להתפנות מביתו, מרצון או שבאמצעות ההוצאה לפועל. 

בדיון בהצעה שעברה בהסכמה של איגוד הבנקים, המפקח על הבנקים בבנק ישראל ומשרדי האוצר והשיכון, אמר ח"כ כבל כי מדובר בחוק חברתי מהמעלה הראשונה. "אנחנו לא באים לתת מתנות למי שלקח משכנתא כדי להקים עסק או למי שחי בארמון. אנחנו באים לסייע לאלו שאם היה ביכולתם לשלם את הפיצוי (המכונה במינוח המקצועי של בנק ישראל – עמלת פרעון מוקדם), הם היו מעדיפים לשלם את הסכום כדי לשלם את חובם ולשמור על ביתם".

בדברי ההסבר של הצעת החוק נאמר בין השאר כי "מידי שנה נאלצים כ-2,000 אזרחים להיפרד מבתיהם לאחר שלא עמדו בתשלומי המשכנתא. הבנקים מוכרים את הבתים על מנת להשיב לעצמם את כספי ההלוואה שהעניקו. מדובר במשפחות שלקחו משכנתאות מבנקים במטרה לשכן משפחתם במגורי קבע הולמים, אך כעבור מספר שנים נקלעים לקשיים כלכליים כבדים, בעקבותם אין ידם משגת כדי לשלם את תשלומי המשכנתא.

בתגובה לכך הבנקים מפעילים סוללות עורכי דין, המוציאים צווי הוצאה לפועל, מעקלים חשבונות והכנסות, ומפנים את הלווה מביתו על מנת למכור את ביתו ובזאת לקבל את כספי המשכנתא חזרה. הליכים אלו מובילים לפרוק משפחות, צלקות נפשיות ופגיעות בריאותיות בבני המשפחה.

זאת ועוד, לפי המצב החוקי הקיים כיום, אדם המבקש לשלם את כל כספי המשכנתא לפני תום המועד משלם תשלום מיוחד (עמלת פירעון מוקדם) אותה גובה הבנק בשל כספים שהוא מפסיד בעקבות הפסקת תשלום המשכנתא. אלא שהבנקים גובים את הכספים הללו לא רק מאלו שידם משגת לסיים תשלומי המשכנתא מבעוד מועד אלא גם מאלו שנלקחו מהם בתיהם במטרה להשיב את כספי החוב.
 
מדובר בסכום גבוה שבמקרים רבים אם היה ללווה סכום זה היה יכול לשלמו על חשבון חובו ולהמשיך ולהתגורר בביתו.