הדרי לנתניהו: העלה עצמות מונטיפיורי

סגן ראש עיריית ירושלים מבקש מרה"מ לפעול להעלאת עצמות מונטיפיורי מבריטניה לירושלים, גם לכבודו וגם מחשש לבניית בי"ח על מתחם הקבר.

שמעון כהן , א' בסיון תשע"א

2 מליון לפיתוח עיר דוד. דוד הדרי
2 מליון לפיתוח עיר דוד. דוד הדרי

לפני כשנתיים כמעט ובנו על בית העלמין בבריטניה שבו קבור הנדיב הידוע משה מונטיפיורי בית חולים. כעת מבקש סגן ראש עיריית ירושלים, דוד הדרי, גם להעניק לאיש כבוד ראוי על פועלו למען העם וירושלים וגם למנוע סכנה לפגיעה עתידית בקבר ובזכר האיש.
במכתב לראש הממשלה נתניהו ולרבני הראשיים מבקש הדרי לפעול להעלאת עצמותיו לקבורה בירושלים.

במכתבו לראש הממשלה ציין הדרי כי לרגל יום חירות ירושלים צריכה מדינת ישראל ועיר  בירתה לתת כבוד הולם למי שמסר נפשו עבור העיר הזאת, ולהביא את עצמותיו של השר מונטיפיורי למנוחת עולמים בירושלים.

הדרי ציין כי ירושלים חבה למונטיפיורי הוקרה רבה על תמיכתו בעיר, בה הקים שכונות  רבות ומוסדות שונים וסייע להתפתחות היישוב בראשית דרכו מחוץ לחומות. "ירושלים אמנם  הנציחה את זכרו של מונטיפיורי בקריאת חמש שכונות על שמו: מזכרת משה, זיכרון משה, אוהל משה, ימין משה וקריית משה" כתב הדרי, "אך גם בדבר זה על מדינת ישראל לעשות  מאמץ ולחלוק לו כבוד אחרון".

כאמור, ברקע למכתבו של הדרי עומד גם החשש שקברו של מונטיפיורי יפונה על ידי עיריית  רמסגייט שבאנגליה, שאף התכוונה בשנת 2008 להקים בית חולים במתחם הקבורה. "לא  למותר לציין כי על מנת למנוע את סכנת פינוי קברו, יש להזדרז ולפעול בהקדם" כתב  הדרי  והוסיף "נמסר לי כי החוק  המקומי ברמסגייט מאפשר לפנות קבר ממקומו לאחר שעברו למעלה מ 50 שנה מזמן הקבורה".

הדרי גם הציג חוות דעת הלכתית של גדולי הפוסקים ובהם הראשל"צ הרב מרדכי אליהו זצ"ל ויבדלו לחיים טובים וארוכים הרבנים שליט"א: הרב עובדיה יוסף, הרב אליהו בקשי דורון והרב יוסף פנחס טולדאנו - הרב הראשי הספרדי של אנגליה, אשר הכריעו לאחר עיון  מדוקדק במקורות ההלכה, שניתן ומצווה להעלות את עצמותיו לקבורה בארץ באופן מיידי.

הדרי מדגיש כי למונטיפיורי אין צאצאים שידאגו לזכרו ולכבודו ועל כן מוטל על העם היהודי בישראל לעשות זאת למענו.