אורי אבנרי: צה"ל מפלה בין פלסטינים למתנחלים

פעיל השמאל הקיצוני, אורי אבנרי, מתייחס לאירועי יום הנכסה: היד קלה על ההדק מול הפלסטינים - אך רכה מול המתנחלים האלימים.

עוזי ברוך , ג' בסיון תשע"א

אבנרי
אבנרי
פלאש 90

פעיל השמאל הקיצוני, אורי אבנרי, משחרר את חרצובות לשונו אל מול התפרעות הפלסטינים בגבול סוריה לרגל "יום הנכסה".

"הצבא הפעיל היום אלימות בלתי-מידתית מול מפגינים פלסטינים בלתי חמושים ברמת הגולן, שאיננה דרושה על מנת להגן על הגבול, והובילה לשפיכות דמים מיותרת. היד הקלה על ההדק בולטת במיוחד לאור הניגוד מול הרכות שבא נוהגים במתנחלים אלימים – שאך לפני שלושה ימים תקפו חיילים ושוטרים לאור יום, השליכו בקבוקי תבערה ושרפו את מכוניתו של מפקד משטרה. אז ידעו הצבא והמשטרה לסיים אירוע חמור ביותר ללא שפיכות דמים – אך הפעם הכוונה הייתה להרתיע במחיר חיי אדם מלכתחילה, וראש הממשלה נתניהו אף התבטא כך מפורשות", אמר.
 
אבנרי לא מתרשם מהאיום על ריבונותה של ישראל, "מדינה רשאית להגן על גבולותיה ולמנוע כניסה בלתי חוקית לתחומה; זהו חלק מהותי מריבונותה. אולם  כדי להגן ביעילות על גבולותיה, צריכה המדינה קודם כל לדעת בעצמה היכן גבולותיה, ולקבל להם את הכרת הקהילה הבינלאומית – וזוהי החלטה אשר מדינת ישראל נמנעת מלקבל מזה עשרות שנים.
                                         
"מדינה אשר מסיגה את גבולם של שכניה, גוזלת את אדמתם ומקימה עליה התנחלויות תתקשה יותר ויותר להצדיק פעולות האמורות להגן על גבולותיה של ישראל עצמה. בניגוד מוחלט לדבריו של ראש הממשלה נתניהו, רק גבול בינלאומי מוכר ומוסכם – כלומר, גבול המבוסס על קווי 1967 -  הינו באמת גבול בר הגנה."