הספר שמחייה את לשונו של הרצי"ה

הערב יושק בירושלים ספרו של הרב ד"ר הושע רבינוביץ' 'מאורות הרצי"ה' על פרשות השבוע והמועדים, והכול כמעט בלשונו המקורית.

שמעון כהן , ד' בסיון תשע"א

הרב צבי יהודה קוק זצ"ל.
הרב צבי יהודה קוק זצ"ל.
אתר 'ישיבה'

הרב רבינוביץ' מספר

בבית הרב קוק בירושלים יתקיים היום אירוע השקת ספרו של הרב ד"ר הושע רבינוביץ', 'מאורות הרצי"ה', ובו שיחותיו של הרב צבי יהודה הכהן קוק על פרשת השבוע והמועדים כפי שרשם אותם הרב רבינוביץ' בהיותו תלמיד בישיבת מרכז הרב לפני כחמישים שנה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הרב רבינוביץ' על כתיבת הספר שהחל במחברות בהן כתב את דברי הרב כשהוא משתדל ככל הניתן לשמור על לשונו המדויקת.

הרב רבינוביץ' מוסיף ומציין כי בהיותו תושב ירושלים יכול היה להגיע לבית הרב, לשמוע ולכתוב את דרשותיו גם בימי 'בין הזמנים'. בין השאר, מספר הרב רבינוביץ', כולל ספרו החדש גם את תשובותיו של הרב לשאלות ששאל הרב רבינוביץ' הצעיר, בין השאר גם שאלות פרובוקטיביות, כהגדרתו.

דוגמאות לשאלות שכאלה הוא מעלה בדבריו ומספר: "אורח הגיע והרב הפנה לו את גבו ולא רצה לתת לו יד לשלום. שאלתי אותו מדוע הוא מתייחס אליו כך. הרב השיב לי שמדובר בתלמיד בעל יכולת כלכלית שמסרב לעלות לארץ ישראל, אלא מסתפק בביקורים בלבד..."

דוגמא נוספת היא אירוע ברית מילה בו הפנה הרב צבי יהודה גב לעמרם בלוי. "שאלתי אותו למה והוא השיב לי שהוא פגע ברב זצ"ל ואפילו אמר את המילים החמורות 'יש איסור להסתכל בפני רשע'.

לשאלה אם היו שאלות שעליהן סירב הרב צבי יהודה להשיב, אומר הרב רבינוביץ', כי הייתה שאלה אחת כזו והיא אם היה נוכח בשעה שבה הרב קוק, אביו, הוציא דיבוק. מהתייחסותו ניתן היה להבין ששאלות שכאלה לא שואלים ועל שאלות שכאלה אין עונים. עם זאת הוא מוסיף ומציין כי הרב צבי יהודה רמז לכך שהיה לו גילוי אליהו כאשר היה בדרכו לכותל המערבי בשעת סכנה ו"מישהו" אמר לו שלא יחשוש.

כאמור, בספרו הקפיד הרב רבינוביץ' להיצמד ככל הניתן ללשונו המקורית של הרב צבי יהודה, ובעריכת הספר נוספו באותיות קטנות מילות הסבר והרחבה, כך שניתן לקרוא גם את לשונו הכמעט מקורית וגם את דברי הביאור. הוא מספר שכאשר קיבל לידיו הרב מלמד את הספר, כמו גם הרב שטיינר, אמר שכמי שזוכר את שיעוריו של הרב צבי יהודה ניכר שלשונו שמורה בספר "היה מי שאמר שהחייתי את דברי הרב".

באירוע השקתו של הספר, אירוע המתקיים בניצוחה של מכללת אורות ישראל והעומד בראשה הרב פרופ' נריה גוטל שעומד מאחורי פרויקט הוצאתו לאור של הספר, ישתתפו גם הרב יוחנן פריד, הרב חנן פורת, הרב אביהו שוורץ, הרב אילן תור וברקע נגינותיו של מוסא ברלין.