"שבוע הספר השנה לא אטרקטיבי"

מנהל חנות הספרים הותיקה בירושלים, 'דני ספרים', סיפר בראיון לערוץ 7 על האכזבה הגדולה של שבוע הספר השנה.

ישי קרוב , י"ד בסיון תשע"א

שבוע הספר
שבוע הספר

ישראל דניאל

עם פתיחתו של שבוע הספר תשע"א, שוחחנו עם ישראל דניאל מחנות הספרים הותיקה בירושלים,' דני ספרים' ושמענו ממנו על האכזבה הגדולה השנה, "מה שמאפיין את שבוע הספר השנה, שהוא פשוט לא אטרקטיבי".

"במהלך כל השנה הספרים נמכרו במחירים מאוד מוזלים, זאת בגלל התחרות בין הרשתות 'סטימצקי' ל'צומת ספרים' והיום, בשבוע הספר, אין מה לתת ללקוח. המצב של הספרים נהיה עגום לחלוטין".

דניאל ציין כי אנשים מתביישים בקניית הספרים, "אני חושב שאנשים מתביישים להביא ספרים כמתנה. זאת משום שהם נמכרים כל כך בזול, אז מחפשים צעצועים וחבל, כי ספר זה ספר".

"בשנה יוצאים כ-7,000 כותרים. כל אחד שחושב שיש לו קצת כשרון מוציא ספר ודווקא הספרים הטובים חוזרים להוצאות ונדחקים לפינה".

דניאל לא שוכח גם את הנקודות הטובות, "ישנם תחומים שכמות מכירת הספרים נשמרה - המדע הבדיוני, הפנטזיה, הבריאות והמדע. שם אנשים מעריכים מה שהם קונים. אולם, שם אין מבצעים מכיון שזה תחום מיוחד".

כל ספר שני נקרא 'רב מכר', אז מה הקריטריונים?
"
אתה צריך לשאול את הוצאות הספרים", השיב דניאל, "הם מעסיקים יחצני"ם שקובעים שדווקא ספר מסויים הוא רב מכר וכשאתה שומע את התגובות של האנשים, הם דווקא לא כל כך מתלהבים".

אז מה המבצע הכי טוב בשבוע הספר השנה?
"
אצלנו יש 3 רבי מכר ב-89 ש"ח של הוצאות 'כתר' 'עם עובד' 'כנרת-זמורה-ביתן'. ניסינו לרכז כמה שיותר כותרים כדי שיהיה לנו הצע גדול".

לסיום, ניסה דניאל למצוא את היופי בשבוע זה, "הדבר הכי יפה בשבוע הספר זה ההפנינג, ה'להסתובב', להסתכל על כל המגוון שיצא השנה".