טירקל: התקשורת הישראלית לא פעלה לטובת ישראל

"התקשורת הישראלית לא פעלה בחזית אחת עם טובתה של ישראל בפרשת המשט", האשים השופט יעקב טירקל בכנס מחקרי יו"ש ה- 21.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ד בסיון תשע"א

השופט טירקל
השופט טירקל
פלאש 90

השופט בדימוס, יעקב טירקל, אשר עמד בראש ועדת החקירה לבחינת אירועי המשט והסגר הימי, מאשים בדברים שנשא בכנס ה-21 למחקרי יו"ש שנערך ע"י מרכז מו"פ אזורי יו"ש ובקעת הירדן במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, את התקשורת הישראלית בהפרעה להסברה הישראלית.

"התקשורת הישראלית לא פעלה בחזית אחת עם טובתה של ישראל. בניגוד לכל מיני "פרשנים" ששמעתי וקראתי בתקשורת הישראלית, מותר להשתלט על ספינה במים בינ"ל ולא חייבים לעשות כן במים טריטוראליים בלבד", אמר טירקל.

לדבריו, "זנחנו יותר מדי את ההסברה המשפטית שלנו. יש לנו יותר מזכויות תנ"כיות וסיבות ביטחוניות המצדיקות את קיומינו ופעולתינו. ככלל יש לישראל רתיעה מכל שיתוף פעולה עם מהלך בינ"ל וחבל שכך כי אנחנו יכולים להתמודד עם הזירה הזו".

טירקל התייחס גם לועדה בראשה עמד, וציין כי "בגלל האופי הראשוני של הועדה שעמדתי נכללו בדיוני הועדה נושאים שאיש מלכתחילה לא התכוון שיחקרו במסגרתה".

"הוועדה היתה חסרת תקדים בכך שהיו לה 2 משקיפים זרים. נקבע כי לא תהיה להם זכות הצבעה אך לא נקבעו הגדרות תפקידיהם. אני לקחתי על אחריותי שהם יחשפו לכל חומרי הודעה, כולל הסודיים ביותר. האמון שנתנו במשקיפים הוכיח עצמו. הם חתמו על הדו"ח כמו היו שותפים לכתיבתו. היתה לכך השלכה עצומה על השפעת הדו"ח בעולם.ועדה שבדקה את דו"ח גולדסטון, הידוע לשמצה, הקדישה מילים אוהדות לדו"ח שלנו", הוסיף השופט.