"לא צריך לדאוג אבל צריך להתכונן"

אל"מ אפי מישוב, סיפר על תרגיל העורף שצפוי להתחיל מחר (א), "למדינת ישראל יש את היכולת לעמוד בכל איום שיגזר עלינו", הדגיש.

ישי קרוב , ט"ז בסיון תשע"א

נקודת מפנה 4
נקודת מפנה 4
דובר צה"ל

תרגיל 'נקודת מפנה 5' יחל מחר (א) במהלכו צפויים ליטול חלק כל כוחות הבטחון וכ-80 רשויות מקומיות. שיאו של התרגיל יהיה ביום רביעי, בו יתורגלו כל אזרחי המדינה.

ראש מחלקת אוכלוסיה בפיקוד העורף, אלוף משנה אפי מישוב, סיפר בראיון לערוץ 7 על מה שצפוי להתרחש, "התרגיל ייערך במשך שבוע שלם, כאשר החלק הראשון הוא בעיקר תרגילי מטות והחלק השני הוא תרגילים בשטח".

"בחלק הראשון יטלו חלק כל גורמי החירום - פיקוד העורף, משרדי הממשלה, מוסדות מיוחדים של משרד הרווחה ו-80 רשויות מקומיות. בימים אלו נתרגל תרחישים שונים".

אל"מ מישוב מציין כי ביום רביעי תישמענה 2 צפירות, אחת בבוקר ואחת בערב, "ביום רביעי תישמנע שתי צפירות בכל הארץ. בשעה 11:00 בבוקר תישמע הצפירה הראשונה ובו כל המשק ובתי העסק יטלו חלק. ובשעה 19:00 תישמע צפירה נוספת שמטרתה לתרגל את אשרחי המדינה השוהים בביתם".

ראשי הרשויות מלוננים שאין בידם את האמצעים לפעול בשעת חירום?
"קודם כל אני מלא הערכה לראשי הרשויות שאני עובד איתם באופן צמוד. הם עושים עבודה מצויינת ופיקוד העורף יסייע להם בחירום. אנחנו בודקים כל דבר שהם אומרים - במה ניתן לסייע".

ומה בנוגע למקלטים?
"המצב במקלטים אכן לא משביע רצון בכל המקומות", מציין אל"מ מישוב אך מדגיש, "פיקוד העורף לא אחראי על המקלטים אלא ראשי הרשויות".

השבוע שמענו את דברי אלוף פיקוד העורף היוצא שהאיום הבא יהיה על כל מדינת ישראל, האם מדינת ישראל ערוכה לזה?
"מוכנות העורף זה לא 'זבנג וגמרנו' אלא עבודה לאורך זמן וכמו שאתה מצייר נקודות בעפרון ובסוף אתה רואה קו, כך מוכנות העורף בנויה מהרבה תחומים ויש לנו מנהיגות וחוסן אבל עם זאת יש הרבה פערים לשיפור".

האם אזרחי ישראל צריכים להיות מודאגים?
"
אזרחי ישראל לא צריכים להיות מודאגים, אבל הם צריכים להתכונן ולמדינת ישראל יש את היכולת לעמוד בכל איום שיגזר עלינו".