מצוות התלויות בארץ? גם אתה יכול

רונן זר הקים חווה המאפשרת לכל אחד לקיים את המצוות התלויות בארץ, גם פדיון פטר חמור וראשית הגז. בראיון לערוץ 7 סיפר רז על החווה.

ישי קרוב , י"ח בסיון תשע"א

קציר חיטים
קציר חיטים
חוות 'ראשית הארץ'

מצוות התלויות בארץ, אינן מצוות שכל אדם זוכה בהם, לשם כך הוקמה לפני מספר שנים, חוות 'ראשית הארץ' בישוב בית אל שבבנימין, בה יש חטים, חמורים ועוד והשותפים בה נוטלים חלק במצוות. מנהל החווה, רונן זר, הסביר בראיון לערוץ 7 איך זה עובד.

"הצורך להקים את הפרוייקט הזה בא מתוך רצון לקיים את המצוות התלויות בארץ",הסביר זר, "בשביל לקיים אותן צריך שיהיה לאדם קרקע ובעלי חיים".

"בהתייעצות עם רבנים החלטנו לזכות את הרבים והקמנו את החווה שנותנת אפשרות לכל יהודי לקיים את המצוות האלו בין אם הוא מגיע בפועל ובין אם לא, זאת משום שהוא שותף בחווה ובעצם השותפות הוא מתחייב במצוות האלה ואנחנו שליחים שלו. יש לזה תקדימים הלכתיים עם הבן איש חי ותלמידי הגר"א", ציין זר.

זר סיפר כי אחת המצוות המקויימות בחוה היא מצוות 'קציר החיטים', "שבוע שעבר קיימנו מצוות קציר חיטים הכוללת בתוכה 10 מצוות ואנשים מכל הארץ הגיעו. קצרנו חיטה ועשינו את התהליך מהקציר ועד האפיה. הפעילות היתה גם לילדים.  עבדנו עם כלים קדומים - מגל, רחיים, כברות, מזרה, זה היה ממש 'חדש ימינו כקדם".טוען....