מתקרבים לירושלים דרך התיאטרון

תכנית תרבותית חדשה המשלבת תיאטרון תקרב ילדים מרחבי הארץ לירושלים. מנסים לשים קץ לתחושת המרחק המתרחב בין הישראלים לירושלים.

שמעון כהן , כ' בסיון תשע"א

גם ירושלים במה
גם ירושלים במה
תאיר

המרחק בין המרכז לירושלים הולך וגדל. אף שהכבישים נעשים טובים יותר והתחבורה נוחה, לא מעטים מדירים את רגליהם מהעיר שנחשבת "כבדה", "עייפה", "ומתחרדת".

הדברים הגיעו לשיא ביום ירושלים האחרון, אז מלבד ציון יום ירושלים בתקשורת ובסביבת בתי הספר הדתיים, לא נרשמה תכונה רבה סביב עיר הבירה בבתי הספר השייכים לזרם הממלכתי.

מרכז "תאיר" החליט לעשות מעשה, ובנה תוכנית מיוחדת המציעה יום חוויתי תיאטרלי על ירושלים, בהשתתפות שחקני תיאטרון תאיר, תפאורה, משחקי ענק ועוד "הגענו למסקנה, שבכדי להגיע למבוגרים של העתיד, בכדי שיתרגשו יחד איתנו מירושלים ומההיסטוריה שלה, עלינו להגיע לילדים, ולהמחיש להם בדרך לא אמצעית, את חשיבותה של ירושלים עבור העם היהודי".  אומר גלעד אלפסי מייסד מרכז תאיר והעומד בראשו. התוכנית הוצעה לקייטנות ולבתי ספר ברחבי הארץ.

ומסתבר שמה שנשמע כמעט בלתי אפשרי הפך להצלחה. עשרות קייטנות ביקשו להצטרף לפרויקט ולאפשר לילדים גם ללמוד במהלך הקייטנה "אנחנו מאמינים שבהחלט ניתן גם ללמוד בקייטנה. עוד יום בריכה, ועוד יום אקסטרים, לא מוסיפים לילדים הרבה מעבר לאותה הנאה רגעית. אין סיבה שאותה הנאה לא תבוא לצד לימוד. אומרת צפי חי מנכלי"ת תיאטרון תאיר.

היוזמה לפרויקט החלה באירוע הבכורה של אחת ההצגות האחרונות שהעלה תיאטרון תאיר: "בבכורה של אחת ההצגות האחרונות שהעלינו בעיר העתיקה בירושלים,  ציינה בפני כתבת שהגיעה לאירוע - כתבת בכירה, באחד מכלי התקשורת המובילים בארץ - שזו לה הפעם הראשונה שהיא מבקרת בעיר העתיקה בירושלים מזה 25 שנה(!), היא גם הביעה את פליאתה על כך שהעיר העתיקה מטופחת ולא כפי שזכרה אותה.  תגובות דומות קיבלנו מכתבים נוספים וממובילי דעת קהל בציבור הישראלי, שמקום מושבם הקבוע אינו בירושלים. זה גרם לי לזעזוע עמוק, והחלטנו שאנו חייבים לפעול להחזרת ירושלים למרכז הציבוריות הישראלית, ולקירוב המבוגרים של העתיד לעיר שחוברה לה יחדיו".  כך מסבירה צפי חי מנכלי"ת תיאטרון תאיר.

כחלק מהתוכנית, בתוך תפאורת ענק של ירושלים, נפגשים הילדים בצנחן המספר להם את סיפורו של הפתק הראשון שנטמן בכותל לאחר 19 שנים בהם לא ביקר בהם יהודי. ומציע להם להעביר דרכו פתקים לכותל, באיש ירושלים המספר להם סיפורים בניחוח של פעם, משחקים במשחקי ענק בנושא ירושלים, ולבסוף נהנים מהצגה בנושא ירושלים.  התוכנית פתוחה לקייטנות המעוניינות בכך ולבתי ספר ברחבי הארץ.