"יש להחזיר את המוצרים לפיקוח ולמנוע ייבוא"

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב בישראל, שהשתתף היום בדיון על יבוא מוצרי החלב, אמר כי "ענף החלב לא יוכל להתקיים ב-50% יבוא".

חזקי ברוך , כ"ה בסיון תשע"א

פרות ברפת חלב
פרות ברפת חלב
צילום. דפנה יוריסטה

בדיון שנערך בכנסת היום (שני) ביוזמת ח"כ שי חרמש, יו"ר הלובי החקלאי בכנסת אמר מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב בישראל,  יעקב בכר, שהגיע עם 20 רפתנים מכל רחבי הארץ לדיון, "יש להחזיר את המוצרים לפיקוח ולמנוע ייבוא".

בכר ציין, כי 20% ממוצרי החלב בישראל מיובאים כבר היום וכי ענף החלב לא יוכל להתקיים ב- 50% ייבוא, "התקיימה חגיגה גדולה אך החקלאים לא היו שותפים לה ולמרות זאת נשלחה אלינו החשבונית. לא ייתכן כי שוב ושוב יציבו אקדח מול רכת החקלאים".

בכר ציין עוד, כי החקלאים מרוצים מכך ששר התמ"ת, שלום שמחון, יעמוד בראש וועדה לבדיקת נושא מחירי החלב וענף החלב וציין כי על הממשלה להיות חלק מעסקת החבילה והדיון בין המחלבות, רשתות השיווק והחקלאים.

ח"כ מאיר שיטרית אמר, כי ענף החלב הינו ענף מתוכנן, פתיחת הייבוא תביא להרס רב ולפגיעה בחקלאים, עוד ציין, כי ערך בדיקה בנושא ומצא שמחיר ליטר חלב לרפתן מ- 2007 עלה ב- 4% בעוד שהמחלבות העלו את מחירי מוצריהן ב- 40%. יש להחזיר פיקוח על המחירים ולהוריד את המע"מ מ- 16% ל- 8%".

ח"כ ישראל אייכלר שהשתתף בדיון אמר "יש כאלו שיצפו שנגיד כי אסור לייבא חלב עקב בעיות הכשרות אך אני אומר כי דבר ראשון אסור לייבא, כי ערכו של ענף החלב בישראל הינו מעבר לחלב. חייבים להמשיך ולשמר בישראל יצור מוצרי חלב ומזון. אני מתנגד לכל דבר העלול לגרום לנזק לחקלאי ישראל. יש להחזיר פיקוח על המחירים מאחר ויש כשל בכל תחומי מחירי המזון".