איכות השלטון: לציבור מגיע יותר מדרעי

התנועה לאיכות השלטון מחתימה אזרחים על עצומה נגד שובו של דרעי לפולטיקה. "לציבור מגיע להנהגתו יותר מאדם שהורשע בפלילים".

שמעון כהן , כ"ו בסיון תשע"א

ראוי להנהגה? דרעי
ראוי להנהגה? דרעי
פלאש 90

בתנועה לאיכות השלטון לא מוכנים לקבל בשיוויון נפש את חזרתו הצפויה של אריה דרעי לזירה הפוליטית, ובימים אלה מפיצים שם עצומה אינטרנטית נגד המהלך. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורכת הדין מיקה קונר קרנר המרכזת מטעם התנועה את הפעילות נגד שובו של דרעי.

לדבריה אמנם דרעי שאחרי ריצוי עונשו הוא אכן אזרח שווה זכויות לחלוטין, אולם "מנבחרי ציבור צריך לדרוש קצת יותר, כפי שיש מקומות עבודה שדורשים תעודת יושר כדי להוכיח שלא דבק באדם רבב. הזירה הציבורית צריכה להיות נקייה יותר".

לדבריה על הציבור בישראל לא להסתפק במי שמעל בתפקידו כמנהיגו. היא מדגישה בדבריה כי מדובר במי שהעברה שביצע קשורה קשר ישיר לתפקידו הציבורי, ועל כן הקריאה שהם מציגים מקבלת משנה תוקף. "אנחנו תומכים בהצעת החוק של חברת הכנסת חוטובלי לשלול לצמיתות התמודדות של מי שהורשע", אומרת עו"ד קונר.

ואולי דרעי של אחרי הכלא יציג בכנסת את קולם של מי שעד היום לא קיבלו נציגות בכנסת, האסירים? קונר לא מקבלת את הטענה הזו ומציינת שדרעי אינו מתכוון להקים תנועה שתייצג את מעמד האסירים בישראל, אלא תנועה בעלת כיווני פעילות אחרים לחלוטין. "הוא מביא את קולם של מי שמעל בכספי ציבור", היא אומרת. "נהיינו סלחנים".

קונר מוסיפה ואומרת כי בדיוק סלחנות זו היא שמובילה את התנועה לצאת בקריאה לציבור שלא להסתפק באדם ברמתו של דרעי ולדרוש לו להנהגה אדם נקי יותר.

ומה באשר לחיים רמון שהורשע גם הוא בפלילים ועומד בראש מועצת 'קדימה'? עו"ד קונר מוצאת את ההבדל: בעוד דרעי הורשע בעברת שחיתות סביב פעילותו הפוליטית הרי שיש להדיר אותו מפעילות נוספת בזירה זו, ולעומת זאת רמון חטא ללא קשר לפעילותו הפוליטית בהטרדת החיילת, וסוג כזה של עברות זוכה לטיפולם של ארגונים אחרים, בעיקר ארגוני זכויות נשים.

עו"ד קונר מדגישה בדבריה כי התנועה אינה חוששת שפעילותה מול דרעי תחזק את מעמדו בעיני תומכיו כקדוש מעונה. לדבריה דרעי כבר הפך ממילא לקדוש מעונה ולא שיקול כזה ירפה את ידיהם של אנשי התנועה.