"מעצרו של השייח סלאח בבריטניה - מפתיע"

פרופ' רוברט ויסטריך, מנהל המרכז לחקר האנטישמיות באוניברסיטה העברית, מופתע ממעצרו בבריטניה של השייח' ראאד סלאח.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בסיון תשע"א

סלאח
סלאח

פרופ' רוברט ויסטריך פרופ' להיסטוריה מודרנית באונ' העברית בירושלים ומנהל המרכז לחקר האנטישמיות באוניברסיטה, אומר כי הופתע ממעצרו בבריטניה של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל השייח' ראאד סלאח, "בעיניי זו הפתעה. בריטניה בשנים האחרונות הצטיירה כאחד המרכזים להסתה מוסלמית כללית ואנטישמית, והשלטונות הבריטיים הפגינו עד כה אדישות כלפי התופעות הללו".

ראש המרכז לחקר אנטישמיות מעריך שגם בבריטניה מודעים לסכנה האיסלאמית, "בשנים האחרונות יש מודעות יותר גדולה לבעיה. חלק מהמהגרים המוסלמים הם יותר מיליטנטיים ופועלים נגד המדינה שבה הם אזרחים. למרות שחל שם שינוי מסוים לא ציפיתי שיפעלו בצעד כל כך דרסטי ויעצרו את סאלח. אבל כנראה זה פחות קשור ליהודים או לאנטישמיות ויותר לעובדה שהאיש היה כבר ברשימת הבלתי רצויים, ולמרות זאת הצליח לעבור בנמל התעופה היתרו".

לדבריו יש כעס רב על שרותי הביטחון בעקבות חדירתו של סאלח למדינה, "אחד העיתונים הגדולים בבריטניה כתב היום, שזו ממש בדיחה ששירותי הביטחון לא הצליחו למנוע את כניסתו".

ויסטריך מזכיר, כי בריטניה אסרה גם את כניסתם של גורמים אנטי איסלאמיים, "משרד הפנים הבריטי אסר כניסה של חבר פרלמנט הולנדי שתקף את האיסלאם, והם סרבו לתת לו להיכנס. רק אחרי משפט הם שינו את עמדתם. גם המטיף הפרוטסטנטי ששרף את הקוראן גם שם הם אסרו את הכניסה שלו כך שראאד סלאח הוא קיצוני בין קיצונים".

פרופ' ויסטריך טוען שבבריטניה מפעפעת אנטישמיות סמויה אך עמוקה, "בבריטניה יש היסטוריה של אלף שנות אנטישמיות, הם היו המדינה הראשונה שהמציאה את עלילת הדם, הם גרשו את הקהילה היהודית במאה ה-13. אמנם אחר כך מצבם של הקהילה השתפר אבל  תמיד לאורך השנים היחס של האליטות ליהודים היה דו ערכי. מצד אחד הקהילה היהודית זוכה להערכה מסוימת, על תרומתה הנכבדה לחיי התרבות והכלכלה, גם בחיים הציבוריים יש מקום לצעירים יהודים, והרב הראשי יושב בבית הלורדים. יש שיוויון ואין סכנה של פוגרומים, אבל יחד עם זאת בעשר השנים האחרונות מספר התקריות האנטישמי הגבוה ביותר בכל יבשת אירופה היה בבריטניה זאת למרות שהאוכלוסייה היהודית בצרפת למשל היא יותר גדולה. אני נמצא היום בקשר עם לא מעט יהודים שמרגישים את עצמם שלא בנוח ואפילו מאוימים בגלל האווירה העכורה שיש בעיתונים כלפי מדינת ישראל וגם בשל הנוכחות הגדולה של אזרחים בעלי דעות אנטי ציוניות ושמאלניות ומוסלמים מיליטנטיים רבים שפוקדים את המרכזים החברתיים".