'החקיקה מקבעת את קרטל שוק החלב'

מכון ירושלים לחקר שווקים: החקיקה בישראל מקבעת את קרטל שוק החלב - יש לשנות מהיסוד את "חוק החלב".

שמעון כהן וחזקי ברוך , ד' בתמוז תשע"א

קרטל במכולת שלכם?
קרטל במכולת שלכם?
פלאש 90

מכון ירושלים לחקר שווקים פרסם היום (ד') את תוצאות בדיקת שוק החלב וכתב: "בלי שינויי חקיקה זה יהיה בלתי אפשרי ושוק החלב ישאר בעינו - קרטל. שכן, חוק ההגבלים העסקיים אינו חל על המגדלים והמשווקים הסיטונאיים של תוצרת חקלאית. בהצעת תקציב משרד החקלאות נאמר במפורש כי: 'הפטור במתכונתו הנוכחית מאפשר למשווקי התוצרת החקלאית... ליצור התארגנויות קרטליסטיות, לתאם את פעולותיהם ולהפעיל כוח שוק, ובכך לגרום לעליית מחירי התוצרת לצרכנים'.

במכון מציינים כי המכסים על חומרי גלם לתעשיית החלב (אבקת חלב וחמאה) ועל מוצרי חלב סופיים הם בשיעורים גבוהים מאוד (200%-150%) ומונעים יבוא אפקטיבי של אותם מוצרים. בנוסף, על-פי חוק החלב שאושר לאחרונה, ישנן הגבלות המקשות על הייבוא. ניתן לייבא כיום מוצר חלב רק אם אינו חומר גלם חלבי או שמכיל למעלה מ-50% ממשקלו חומרי גלם חלביים – כך עולה מבדיקה שנעשתה על-ידי החוקרת קרן הראל-הררי במכון ירושלים לחקר שווקים. כתוצאה מכך, מחיר הקוטג' של תנובה הכפיל את עצמו בחמש השנים האחרונות, מיום הסרת הפיקוח על מוצר זה ועד היום. מוצר זה הנמכר לכ-70% מנתח השוק עלה מינואר 2006 עד ינואר 2011 מ-4.83 ש"ח לגביע ליותר מ-7 ש"ח לגביע - סך הכל עליה של כ-45%".

עוד אומרים אנשי המכון ומציינים כי בשלוש וחצי השנים האחרונות, החל מינואר 2008 עד יוני 2011, המחיר לצרכן עלה ב-39%, כאשר המחיר שמשלמות המחלבות על החלב ("מחיר המטרה") עלה בתקופה זאת רק ב-3.8%. מכאן שהעלייה במחיר לצרכן הסופי גדלה פי עשר מהעלייה שחלה במחיר שהמחלבות שלמו בעצמן (כאשר העיקריות שבהן תנובה, שטראוס וטרה).

לדבריהם "מההכנסות המתקבלות ממכירת גביע קוטג', הנהנות העיקריות הן המחלבות, דוג' תנובה, שטראוס וטרה, להן החלק הגדול ביותר ממחיר הקוטג', 2.99 ש"ח המהווים 41%, מתוך המחיר הסופי לצרכן - 7.29 ש"ח".

"יש צורך ליישם את חוק ההגבלים העסקיים גם בקרב המגדלים והמשווקים הסיטונאים של תוצרת חקלאית, ולבטל בהדרגה את המכסים המוטלים על מוצרים אלו. מומלץ לבטל הפיקוח הממשלתי שלא נמצא יעיל  ולפעול למען הגדלת הסכמי הסחר הבינ"ל עם מדינות נוספות. זאת לצד יישום שינויי חקיקה מהותיים בחוק תכנון משק החלב המגביל התרת יבוא מחו"ל. לבסוף, על הממשלה לפעול למען הורדת מסים על כלל מוצרי המזון, לרבות מוצרי החלב והגבינות", אומרת קרן הראל-הררי.