שבות רחל: אחרי עשרים שנה מגיע לנו בית כנסת

יו"ר המזכירות בשבות רחל, שמוליק אשכנזי, טוען כי "אספנו את כל הכסף לבניית הבית כנסת, אבל אנחנו לא מקבלים אישורים מהמנהל האזרחי".

בני טוקר , ד' בתמוז תשע"א

ביתו של טייטל בשבות רחל
ביתו של טייטל בשבות רחל
צילום: מתי שריקי, ערוץ 7

תושבי שבות רחל אוספים מזה כמה שנים כסף לבניית בית כנסת, עד כה הצטברו בקופת היישוב למעלה ממיליון שקלים. הכול מוכן לתחילת העבודות אבל המינהל האזרחי לא מספק את האישורים.

שמוליק אשכנזי יו"ר המזכירות ביישוב שבות רחל טוען שלא ייתכן שיישוב שקיים עשרים שנה לא יוכל לבנות בית כנסת שישרת את האוכלוסייה הגדולה, "שבות רחל קיים מאז שנת תשנ"א, הוא הוקם לזכרם של רחלה דרוק ובני משפחתה שנרצחו בפיגוע. היינו אז שישה משפחות וכיום בלי עיין הרע מאה ועשרים משפחות. גרים כאן כל סוגי האוכלוסייה הדתית. מזה מספר שנים אנחנו אוספים מכל משפחה, 150 ₪ לחודש לצורך בניית בית כנסת. קיבלנו אישורים מהמועצה האזורית מטה בנימין. התחלנו בעבודות עפר ואז הגיעו אנשי המינהל האזרחי שעצרו את העבודות. המינהל לא נותן לנו אישורים לבנייה, אפילו לא קיבלנו תב"ע נקודתית. אנחנו מתחילים את העבודות והם ישר שולחים לפה פקחים".

יו"ר המזכירות מאשים את שר הביטחון, שר הדתות, ראש הממשלה ואנשי המינהל שלא מאפשרים להם לקבל  את שרותי הדת שמגיעים להם, "אנחנו 120 משפחות, כולם דתיות, אבל אין לנו אפשרות להתפלל בבית כנסת. בערב שבת רבים נשארים בחוץ. זה לא נורמאלי שיישוב דתי לא יוכל לקיים בשבת תפילת ערבית".

אשכנזי טוען שכל הניסיונות לדבר עם פוליטיקאים ושרים נכשלו, "אנחנו בעצם מתפללים בבית כנסת מאולתר בן תשעים מקומות. אספנו את הכסף יש לנו ספרי תורה אבל אין אישורים. דיברנו עם פוליטיקאים, עם אנשי ציבור, כולם מודעים לעניין הזה ואומרים לנו לחכות. חשבנו שההקפאה חלה רק על בניית בתים חדשים אבל לא מבני צבור. אני משוכנע שהמנהל האזרחי לא היה מונע מפלשתינים לבנות מסגד, אז למה אותנו רודפים. בית כנסת זה צורך חיוני. אנחנו מפנים את הקריאה הזאת לחברי הכנסת מש"ס, לראש הממשלה, לשר הביטחון ולכל מי ששומע אותנו, לא ביקשנו כסף ביקשנו רק אישורים. המצב כיום הוא שבערבי שבתות אי אפשר להתפלל".

ערוץ 7 פנה לקבלת תגובה למשרדי רה"מ, הביטחון והדתות. ממשרד הדתות נמסר, כי "השר לשרותי דת יעקב מרגי קורא לראש הממשלה נתניהו שלאחרונה הועברו אליו סמכויות אגף ההתיישבות ממשרד הבטחון לגלות מנהיגות ולהכריע בכל סוגיית הקפאת בניית מבני ציבור ביו"ש". ממשרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון לא התקבלה תגובה לטענות התושבים עד למועד פרסום הכתבה.