"שמעתי אומרים נלכה דותינה"

אחד המקומות ההסטוריים והמרכזיים של עם ישראל הוא עמק דותן. מחלקת התיירות של השומרון לוקחת אותנו לטיול באזור.

ישי קרוב , ה' בתמוז תשע"א

עמק דותן
עמק דותן
מדרשת חלקת השדה

עמק דותן זכה להתהדר בשני כתרים - העמק הצפוני ביותר הגדול ביותר בשומרון. אורכו של העמק כ-10 קילומטרים ורוחבו כ-3 ק"מ. העמק מוקף הרים מכל עבריו, למעט מאזור ג'נין והעמק משתפל במורד מתון לכיוון עמק יזרעאל.

לפני שנצא למסלול נסקור את המקום מבחינה הסטורית:
תקופת האבות:
בעמק עברה דרך חשובה, שקישרה את עמק יזרעאל, בקעת בית שאן והגלעד, למישור החוף. ואכן, לראשונה במקרא אנו שומעים על העמק בהקשר של דרך זו - לאחר שיוסף נזרק לבור בדותן, מגיעה אורחת ישמעלים מגלעד בדרכה לדרך הים ומשם למצרים. מכאן, מדותן, יוסף נמכר לעבד במצרים באירוע שעתיד לשנות את ההיסטוריה של עם ישראל.

תקופת המלכים:
בתקופת מלכותו של יהורם מלך ישראל,  כשצבא חזאל מלך ארם צר על העיר דותן במטרה לתפוס את הנביא אלישע, נערו של אלישע חושש מכמות הצבא האדירה של הארמים. אלישע מתפלל שיפתחו עיני הנער, ואז הוא רואה, שהם לא לבד- "ויפקח ה' את עיני הנער והנה ההר מלא סוסים ורכב אש סביבות אלישע". לאחר מכן אלישע מכה אותם בסנוורים, והצבא הארמי נכנע למלך ישראל בעיר שומרון.

תקופת בית שני:
בימי בית שני מתקיים יישוב יהודי בסביבות עמק דותן - כאן מתרחש סיפור יהודית, שכרתה את ראשו של הולפרנס, וכאן, בשלהי התקופה, נמצאת העיר ארובות (נרבתא), ממנה החל המרד הגדול.

החזרה לעמק דותן:
במלחמת ששת הימים, הפריצה העיקרית לאזור השומרון, נעשתה מצפון- דרך ג'נין ועמק דותן. לאחר כיבוש ג'נין ביום השני למלחמה, הגיעו כוחות שריון ירדנים לעמק דותן. מול כוחם האדיר התייצבה רק חטיבה אחת. לאחר קרב גבורה ארוך שהיה מן הקשים במלחמת ששת הימים, נחלנו ניצחון, אך 50 לוחמים נפלו בקרב. לזכר הנופלים הוקמה אנדרטה בצומת קבטיה, ועליה נכתב "כבוד ותהילה לגבורי עוצבת הפלדה אשר בדמם קידשו מולדת".

בלילה שלאחר הניצחון התקדמו כוחות צה"ל לעבר העיר שכם אותה כבשו ביום השלישי למלחמ, כמעט ללא קרב, במקביל לשחרור העיר העתיקה של ירושלים.

היכן נטייל? בתצפית לעמק דותן
קושי המסלול - משפחות
אורך המסלול - מטרים ספורים
עונה מומלצת - כל השנה

בסיור זה ניסע לאחת התצפיות היפות ביותר על עמק דותן - בגבעת מעוז צבי הסמוכה ליישוב מבוא דותן. לאחר נסיעה קצרה ויפה בתוך עמק דותן, נעלה ליישוב מבוא דותן.

מעט לפני שער היישוב, נפנה ימינה  בדרך עפר טובה, שלאחר קילומטר וחצי תוביל אותנו לגבעת "מעוז צבי". בחווה הציורית, כבשים, עיזים ו-3 משפחות, אך בעיקר- נופו הקסום של עמק דותן הפרוש למרגלותינו, למלוא רוחב העין.

מחלקת התיירות בשומרון יוצאת במבצע טיולים בכל יום שישי מתל אביב אל מרחבי השומרון.
פרטים והרשמה מדרשת שומרון 09-8841359
חלקת השדה 02-9973106
לקבלת חוברת טיולי הקיץ tourshomron.org.il