החרקים שבתותים – עקשניים במיוחד

שמועות על חרקים בתותים מתרוצצות זמן רב. באחרונה הדבר הוצג בסרטון וכעת גם מעבדות הבד"ץ מוכיחות ומזהירות מחרקים עקשניים במיוחד.

שמעון כהן , ו' בתמוז תשע"א

תותים
תותים
צילום: פלאש 90

באחרונה שוגר לרשת האינטרנט סרטון יוטיוב ובו מעקב מצולם מקרוב אחר... תות שדה. התוצאות לא איחרו לבוא ובתוך זמן קצר מאוד ניתן היה לראות כיצד מתוך נקבוביות התות יוצאות תולעים זעירות. העדות המצולמת הזו הייתה עוד ראייה עבור רבים שמטעמי כשרות הפסיקו זה מכבר לאכול תותים שאכן הם צודקים בהכרעתם. בימים אלה מצטרף גם בד"ץ העדה החרדית למסקנות הכואבות עבור אוהבי טעמו של התות.

על פי דיווחם ערכו אנשיהם מחקר במעבדה מיוחדת הממוקמת במשרדי הארגון ואכן המסקנה פסקנית וברורה: בתותים יושבים חרקים.

במסגרת הניסוי הושרו התותים שלוש פעמים בדטרגנט, ולאחר מכן סוננו מי ההשריה השלישיים ברשת 150 מיקרון. את הרשת הניחו על פני שולחן אור ובחנו את התוצאות. על פי הדיווח בעשרות הפעמים בהן חזרו על הניסוי גילו כי במעל 50% מהמקרים נמצאו חרקים בתותים לאחר ההשריות.

בעקבות הבדיקה פרסם הבד"ץ אזהרה לציבור מאכילת תותים, מחשש לחרקים המסתתרים בגומות ובשקעים שבפרי. לדברי אנשי הבד"ץ מדובר בחרקים עקשניים וגם לאחר שטיפה משולשת בדטרגנט לא ניתן להסיר אותם וקיים חשש כבד לאכילת תותים עם חרקים בתוכם.

במענה לשאלה אם מדובר בתופעה חדשה בתותים או בדבר שהיה קיים מאז ומעולם, מפתיעים שם ומספרים כי ככל הנראה לא מדובר בתופעה חדשה. אם כן מדוע המתינו עם אזהרותיהם? ככל הנראה לבדיקת הנושא הגיעו לאחר שמידע מדעי מצטבר, ורק לאחר הבדיקה שנערכה אצלם והוכיחה שאכן קיים חשש ברור הנפיקו את האזהרה בדף שהופץ לאחרונה בחנויות ירקות.

ומה יעשה מי שמתקשה להיפרד מהפרי ומטעמו? יקלף את הפרי קילוף עמוק "עד להסרת השקעים והורדת העלים עם מעט מבשר הפרי וישטוף היטב מתחת למים זורמים".