ראיד סלאח ישוחרר ביום שני מהכלא

בית המשפט בבריטניה החליט לשחרר בערבות את השייח ראיד סלאח. לדברי השופט, אין כל הוכחה שהוא מהווה איום לביטחון בריטניה

דלית הלוי , י"ד בתמוז תשע"א

שיישאר שם. סלאח
שיישאר שם. סלאח
פלאש 90

בית המשפט העליון בבריטניה החליט (שישי) לשחרר בערבות את השייח ראיד סלאח, ראש הזרם הצפוני של התנועה האסלאמית. ההחלטה לשחררו תבוצע ביום שני הקרוב מאחר ורשויות בתי הכלא בבריטניה אינם עובדים בימי שבת וראשון. במסגרת תנאי שחרורו יוצמד לו צמיד אלקטרוני שבאמצעותו ניתן יהיה לעקוב אחר מקום הימצאו.
 
השופט אשר שמע את עדויותיהם של אישים בריטים המכירים את השייח סלאח אמר, כי אין כל הוכחה לכך שסלאח מהווה איום על הביטחון הלאומי הבריטי או מהווה סכנה לציבור. בחודש ספטמבר יערך דיון נוסף שיעסוק בחוקיות הגירוש של סלאח.
 
המשטרה הבריטית עצרה את ראיד סלאח לפני יותר משבועיים (ב-28 ביוני) בעת שביקר בלונדון על מנת להשתתף בכנסים שעסקו ב"פלסטין". המשטרה החליטה לגרשו, אולם הוא התנגד להחלטה ופנה לבית המשפט. ראיד סלאח נשלח לבית כלא השייך לרשות ההגירה לאחר שהואשם בנטיות אנטשימיות, שם ישהה כאמור עד לשחרורו ביום שני.

מפגינים בריטיים פרו פלסטינים אירגנו בתקופת מעצרו מחאות כנגד ההחלטה לעוצרו והניסיון, כדבריהם, להשתיק את קולו.
 
אתר "אלג'זירה" דיווח, כי ההחלטה לשחררו התקבלה בשמחה גדולה בקרב תנועות סולידריות בריטיות ומוסדות ואירגונים ערביים ואסלאמיים בבריטניה, ומאות התגודדו מול בית המשפט כשהם נושאים סיסמאות המביעות סולידריות עם השייח סלאח. האירגונים הבריטיים תארו את ההחלטה כניצחון גדול והבהירו, כי נעשות עתה הכנות משפטיות על מנת לענות על "השקרים הציוניים" כדבריהם כלפי סלאח.
 
לאחר סיום הדיון אמר הדובר הרישמי של התנועה האסלאמית בישראל זאהי נג'ידאת, כי ההחלטה הינה צעד בכיוון הנכון והיא מביעה הסתייגות מעמדתו של משרד הפנים הבריטי אשר ביצע טעות אחר טעות בשל התעמולה הציונית.