"יפה את רעייתי כתרצה" נחל תרצה והעיר תרצה

לנחל תרצה שלשה מקורות מים שופעים. עיינות בידאן, עין פרעה ועין דלבה. מקורות מים המזינים פלג מים במורד הנחל.

ישי קרוב , ט"ז בתמוז תשע"א

נחל יתלה
נחל יתלה
צילום: אלבטרוס, החברה להגנת הטבע

עמק נחל תרצה הזורם למרגלות רכס כביר הוא עמק פורה ושופע מים המלווה בצמחייה ירוקת עד המהווה ניגוד לנוף הטרשי והצחיח שמסביב. לנחל תרצה שלשה מקורות מים שופעים. עיינות בידאן, עין פרעה ועין דלבה. מקורות מים המזינים פלג מים במורד הנחל. לאורכו מספר רב של בוסתנים, פרדסים וחלקות ירק, על מדרגות נחל משני עברי האפיק וטחנות קמח שפעלו בעבר בכוח מי הנחל. במשנה מוזכרים רימוני בדאן אשר גודלו באזור. הכפר בידאן, שבעמק תרצה, משמר שם זה.

רימוני בדאן, נחשבו כרימונים גדולים ומשובחים במיוחד עד כי המשנה מונה אותם עם הדברים הנמכרים כבודדים ולא במשקל מפאת חשיבותם וגודלם. בתקופה שבה גודלו הרימונים ונכתבה המשנה חיו באזור הכותים- השומרונים. אולם עיון ברשימת בני מנשה בדברי הימים א' ז',י"ד מגלה לנו את מקור השם "ותלד מעכה אשת מכיר בן ותקרא שמו פרש ושם אחיו שרש ובניו אולם וקם ובני אולם בדן אלה בני גלעד בן מכיר בן מנשה" בדן הוא מבני מנשה אשר התיישבו כאן בתקופת התנחלות. לא פלא שנחלה כה יפה ושופעת מים ומבורכת ביבול זכתה בימים קדומים למעמד ממלכתי של ממש.

התל המתנשא מעל עיינות פרעה שמש כבר בתקופה הכנענית כעיר מבוצרת בעלת חומה ושערים. בתקופת ממלכת ישראל קמה תחת העיר הכנענית בירתה של ממלכת ישראל- תרצה. כאן מלכו מנחם בן הגדי, בעשא וזימרי. כאן מצא המלך זמרי את מותו כאשר שרף את ארמון המלוכה על עצמו בעת מצור של עומרי על העיר. עומרי שתפס את השלטון לאחר זמרי העביר את הממלכה מתרצה לעיר שומרון (סבסטיה).

נראה שהעיר תרצה הייתה יפה ביותר כיוון שהפכה בשירה המקראית למושג המתאר יופי "יפה את רעייתי כתרצה נאווה כירושלים" (שיר השירים ו,ד).

מסלול- הר כביר
קושי המסלול
- טיול משפחות

אורך המסלול - 300 מטר

עונה מומלצת - כל השנה

כיצד מגיעים
מצומת תפוח נפנה לכיוון אלון מורה ע"פ השילוט, נגיע לכיכר היישוב אלון מורה, ונפנה בה ימינה במעלה הכביש עד לרחוב החושן- בו נפנה ימינה, ונמשיך בדרך עפר טובה עד לראש הר כביר.

על המסלול
מכיוון שכיום לא ניתן להגיע לעמק תרצה, נבקר במקום עם התצפית היפה ביותר לצפון השומרון- הר כביר. מהחניה שבראש ההר, נלך במסלול המסומן המקיף את ההר, לאורך המסלול, כ 5 שלטי הסבר ותצפית. ממצפה לונץ, שבחלקו הצפוני של ההר- תצפית עוצרת נשימה לבקעת תרצה, העיר המקראית תרצה, עיינות בידאן, בקעת הירדן, צפון השומרון רכסי הגליל העליון והכרמל. בראש ההר- קבר שייח מרשים- "שייח בילאל" אשר בסמוך לו גדלים אלונים עתיקים ומרשימים. המסלול מעגלי, ומסתיים ברכב שהשארנו בחניון.

מחלקת התיירות בשומרון מזמינה אתכם
בכל יום שישי בחודשי הקיץ  לטיולים מאורגנים באוטובוס צמוד במרחבי השומרון
פרטים והרשמה:מדרשת שומרון 09-8841359 www.midshomron.org.il
חלקת השדה 02-9973106 www.shechem.org/teva
ולאתר האינטרנט של תיירות שומרון