סוהרים הבריחו טלפונים למחבלים

תופעה מדאיגה בשב"ס: סוהרים מסייעים לכלואים תמורת שוחד. נציב שב"ס: ננקוט את כל והאמצעים כדי לחשוף את משתפי הפעולה.

עוזי ברוך , י"ז בתמוז תשע"א

אסירי כלא עופר. ארכיון
אסירי כלא עופר. ארכיון
פלאש 90

רק לפני מספר שבועות הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקשחת תנאי הכליאה של המחבלים הכלואים בבתי הכלא בישראל ונראה כי מי שלא עומדים בתנאים הם דווקא הסוהרים.

לעיתון "ישראל היום" נודע כי יש סוהרים שלא עמדו בפיתוי, והבריחו טלפונים סלולריים לאסירים הביטחוניים תמורת כסף. אחד הסוהרים נעצר רק לאחרונה ונחקר ביחידה לחקירות סוהרים בחשד שהבריח טלפונים סלולריים לאסירים בכלא הדרים; סוהר אחר, קצין לשעבר מכלא קציעות, החל בימים אלה לרצות עונש מאסר אחרי שהודה והורשע בהברחת מכשירים סלולריים לאסירים ביטחוניים. בנוסף, סוהר בבית סוהר אשל בבאר שבע, דיווח כי לפני כמה ימים הציע לו אסיר ביטחוני סכום של 150 אלף שקלים תמורת שיתוף פעולה להחדרת טלפון סלולרי.

בשירות בתי הסוהר מתייחסים בכובד ראש לתופעה. נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, אמר לאחרונה למקורביו כי ינהג "באפס סובלנות כלפי אנשי סגל שישתפו פעולה עם ההברחות", והבטיח לנקוט את כל האמצעים כדי לחשוף את משתפי הפעולה.

במקביל, מלבד הצעות שוחד לסוהרים, משתמשים האסירים בשיטות הברחה יצירתיות נוספות: בשבועות האחרונים הצליחו בשירות בתי הסוהר לסכל הברחה של 50 מכשירי טלפונים סלולריים, 50 מטענים ו-50 כרטיסי SIM בתוך משלוח של עלי גפן שיועדו לאסירים ביטחוניים השוהים בכלא קציעות.

דרך נוספת להברחה, כך על פי גורמים בשב"ס, הם בני המשפחות של האסירים שמגיעים לביקורים ועורכי דינם שנפגשים איתם בין כותלי בית הסוהר. בבדיקה שנערכה לאחרונה למשפחה שהגיעה לבקר את אחד האסירים בכלא אשל בבאר שבע, התגלו שני מכשירים סלולריים בבגדיה של אשת האסיר ושתי סוללות תואמות הוסלקו באבזמי החגורות של שני בניו הקטינים. אישה נוספת, בת 67, נתפסה בכניסה לכלא רמון כשמתחת לחולצתה מכשיר סלולרי. מתחילת השנה נתפסו בתוך סחורות ועל גופם של מבקרים של אסירים ביטחוניים 76 מכשירים סלולריים, 55 מטענים, 51 כרטיסי זיכרון ו-435 כרטיסי SIM.

בימים אלה בוחנים בארגון שני מכשירי שיקוף מתקדמים: האחד לבני אדם והשני לסחורות. נציב שב"ס הינחה לאחרונה את מפקדי הארגון לבצע בידוק מדוקדק בכל אדם הנכנס לבית הסוהר וכן בכל חבילה "גם אם הגיעו ממקור מוכר".