איטליה לצד ישראל- מחרימה את ועידת דרבן

שר החוץ של איטליה: איטליה תחרים את ועידת דרבן נגד גזענות מאחר והיא הפכה לבימה להטחת האשמות בישראל.

דלית הלוי , כ' בתמוז תשע"א

פרנקו פרטיני
פרנקו פרטיני
צילום: פלאש 90

שר החוץ של איטליה, פרנקו פרטיני הודיע היום (שישי), כי איטליה החליטה להחרים את ועידת דרבן השלישית נגד גזענות שתערך בחודש ספטמבר הבא מאחר והועידה תשמש כבימה להאשמת ישראל. מטרת הועידה לחגוג עשור לועידת דרבן הראשונה.

פרטיני הבהיר, כי איטליה תחרים את הועידה מאחר ולא קיימים התנאים המינימליים להשתתפות בועידה. במקום לדון במאבק בגזענות ,באפלייה ובשנאה לזרים נוצלה הועידה עם השנים כזירה להטחת האשמות בישראל.

זו הסיבה, אמר פרטיני, בעטייה החרמנו בשנת 2009 את ועידת דרבן 2 וזו גם הסיבה שמביאה את איטליה ומדינות מערביות נוספות להצביע נגד הקריאה לחגוג עשור לועידת דרבן הראשונה.

המימשל האמריקאי החליט אף הוא לא להשתתף בועידה ובכך מצטרפת ארה"ב לקנדה וישראל המחרימות את הועידה.

יש לציין, כי ועידת דרבן השנייה הוחרמה ע"י תשע מדינות בהן קנדה, ישראל, ארה"ב, בריטניה, ניו זילנד,הולנד אוסטרליה, פולין ואיטליה.
 
ועידת דרבן של האו"ם שהתכנסה בדרבן שבדרום אפריקה תוכננה להתכנס במקור כדי למחות נגד הגזענות והאפליה, ולבחון שיטות שונות למיגור התופעה. היא הייתה אמורה להציג חזית בינ"ל מאוחדת נגד גזענות, שנאת זרים וחוסר סובלנות, אולם הועידה הפכה למופע של דה-לגיטימציה בסיסית לישראל . בוועידה השתתפו נציגים רשמיים של מדינות שונות ולצידם נכחו גם נציגים של ארגונים לא ממשלתיים (בתוכם ארגונים ישראלים כגון "עדאלה" ומרכז מינרווה לזכויות אדם של האוניברסיטה העברית) שנקראו לשמש כמשקיפים מטעם האו"ם. ארגונים אלו השתלטו על סדר היום והובילו קו אנטי-ישראלי קיצוני.