"חוששת מההקצנה הדתית"

הרבנית מלכה פיוטרקובסקי סבורה כי הרב ליאור היה צריך להתייצב לחקירה, היא נגד "תג מחיר" ועל מכתב התמיכה לקצב - "פשע מוסרי".

עוזי ברוך , כ"א בתמוז תשע"א

חוששת מהקצנה
חוששת מהקצנה
צילום: פלאש 90

חברת פורום "תקנה", הרבנית והמחנכת מלכה פיוטרקובסקי, התייחסה בראיון מקיף למוסף "סופשבוע" של העיתון "מעריב" לחקירת הרב דב ליאור, מדיניות תג מחיר, פרשת הרב אלון, הנשיא משה קצב ועוד.

"הרב ליאור היה חייב להתייצב לחקירה. בהלכה כתוב שצריך להתייצב לימינה של מלכות, שאם לא כן איש את רעהו חיים בלעו. כשראיתי את הגייסות האדירים של הרב ליאור לבי בכה בקרבי פעמיים. הרב ליאור גייס המונים לתהליך הרסני שמונע על ידי מוטיבציה נגד המדינה, ואת אותם ההמונים הוא היה יכול לגייס לצדק חברתי. חצי מילה של הרב ליאור הייתה שולחת אלפים לשביתת הקוטג'". 

על ההפגנות סביב הרב ביום המעצר היא אומרת, "חילול השם גדול. עוברי אורח ונוסעים שנקלעו למקום ראו קהל עם כיפות וציציות שמפריע להם להגיע הביתה לאישה ולילדים. מה הם אשמים שעצרו את הרב ליאור? גם אם הרב ליאור סבור שמעצרו הוא מעשה נפשע, היה עליו למחות עליו בצורה מכובדת. מוסרית".

הרבנית פיוטרקובסקי חולקת על מכתב ראשי ישיבות ומכינות קדם צבאיות האוסר להשכיר דירות לערבים, "אנשים שומרי תור
אנשים שומרי תורה ומצוות התרגלו לאבחנה מאוד חותכת בין יהודי למי שאינו יהודי. ובסיסית הלב נתון ליהודי. זו מורשת של הרבה מאוד שנות גלות
ה ומצוות התרגלו לאבחנה מאוד חותכת בין יהודי למי שאינו יהודי. ובסיסית הלב נתון ליהודי. זו מורשת של הרבה מאוד שנות גלות. אני דואג לאחיי בקהילה ולא מעניין אותי הגוי שחי בחוץ. השכרת דירות לערבים היא לכאורה חלק מהאיסור נקרא 'לא תחונם', לא תיתן להם חניה בארץ. אבל כל מי שמכיר את ההלכה יודע שלא מדובר על ערבים אלא על עובדי עבודה זרה. לכן כל מי שכתב או חתם על המכתב דיבר מהשקפת עולם, לא מההלכה".

"אני אומרת לך ביושר שמבחינתי עדיף שערבים לא יגורו בינינו. אבל כשאתה מתיימר לפסוק הלכה, עליך להביא בחשבון כל כך הרבה משתנים שלא הובאו בחשבון בפרשת מכתב הרבנים. גם אם אגיד לבת שלי, 'אל תשכירי את דירתך לערבי', לעולם לא אעשה זאת באופן פומבי. הקריאה הציבורית רק ליבתה את השנאה. מה הרבנים הרוויחו ממכתב כזה? אם מישהו שקל להשכיר דירה לערבי, קשה לי להניח שבעקבות המכתב הוא לא ישכיר. ואם מישהו לא שקל, אז ממילא אין לו משמעות. כל הרווח הוא החצנת השקפת העולם של מנהיגי הימין על הערבים ושוב, חילול השם".

הרבנית מגנה בתוקף את איגרת התמיכה של רבנים בציונות הדתית לנשיא המורשע משה קצב, "דבר ראשון, כלל יסוד ביהדות הוא שכל בתי המשפט, הממשלה ורשויות החוק הם רשויות החוק שלך. אתה חושב שגזר הדין לא נכון? תערער. רב, שלא יעז לומר שאין ספק שגזר הדין לא נכון. איך אתה מעז לכתוב מכתב תמיכה שמעקר מהותית את האמון ברשויות החוק שעליו אתה אמור לחנך את תלמידיך? זהו פשע הלכתי ומוסרי מאין כמוהו".

פיוטרקובסקי נמנית עם הגרעין המייסד של פורום תקנה וחברה בכירה בהנהגתו. "פרשת מרדכי אלון הייתה ממש מגה פיגוע", היא אומרת. "עד היום אנשים תופסים אותי ואומרים לי, הרסתם אותנו, האיש הזה, לא היינו מכניסים שבת בלעדיו".

הרבנית פיוטרקובסקי קוראת לציבור הדתי להשתלב במחאות שאינן רק הקשורות לארץ ישראל, "אני קוראת את ביטאון 'בשבע' מכריכה לכריכה. פעם עסקו שם בנשים מוכות? הקוראים שלנו יכולים לחוש הזדהות רק כשמדברים על ארץ ישראל? וזה הכאב הגדול שלי. שהרמטכ"ל בני גנץ דיבר בגנות הפוגעים באלופי צה"ל, ולא הרב דרוקמן, שעומד בראש ישיבה שמחנכת להליכה לצבא. ושבמקום שהתורה תהיה מגויסת לתחומי החיים הנוספים, במיוחד בין אדם לחברו, היא מגויסת היום לשני דברים בלבד: הקצנה דתית והקצנה פוליטית. וחוץ מרבנים בודדים, דוגמת הרב יובל שרלו והרב בני לאו, אין מוחה בשער".