האם 'כרמל מזרחי' הפסיקו לקנות ענבים מסוסיא?

אבידן אופיר טוען כי בעקבות לחץ ארגוני השמאל הפסיקו ב'כרמל מזרחי' לרכוש את ענבי סוסיא. ב'כרמל' מכחישים.

בני טוקר , כ"ה בתמוז תשע"א

מחרימים. ענבים
מחרימים. ענבים
פלאש 90

בימים אלה מציינים בסוסיא עשר שנים להירצחו של יאיר הר סיני שיצא לרעות את צאנו ונרצח על ידי מחבלים. חוות הר סיני בסוסיא ממשיכה לשגשג, אך ארגוני השמאל עושים את הכול כדי לפגוע במתיישבים באזור הר חברון.

תושב מצפה יאיר ומנהלה לשעבר של חוות הר סיני ומי שכיום משמש כפקח הקרקעות במועצה האזורית הר חברון, אבידן אופיר, טען בערוץ 7 שארגוני השמאל ממשיכים מדי שבת לפגוע בחקלאים היהודים בסוסיא, "מדובר בארגון תעיו"ש, פורום הכפרים, ארגונים אנרכיסטים וארגון רבנים לזכויות אדם, שזה ארגון של רבנים רפורמים שמתעסקים עם ייצוג משפטי של אנשי השמאל".

לדבריו, אותם אנשי שמאל מגיעים מדי שבת לאזור סוסיא, מחרחרים ריב, יוצרים מהומות ועושים הכול כדי לפגוע בחקלאים, "עזרא נאווי מגיע כמעט כל שבת עם מתנדבים של תעיו"ש, כל פעם הם עושים פרובוקציה אחרת. לפני שנה בתקופת הבציר הם יצאו בקמפיין נגד הענבים של סוסיא. כרמל מזרחי קנו עד אז את הענבים מחקלאי סוסיא, הם לחצו אותם, הוציאו סרט ובעקבות הלחץ, היקב הפסיק לקנות ענבים מאיתנו. אמנם יש להם הסכמים איתנו אבל המחיר כבר לא אותו מחיר שהיה. החקלאות זה דבר שמחזיק אותנו וזו אגב רק פגיעה אחת מני רבות".

אבידן אופיר שמשמש כפקח הקרקעות של המועצה האזורית הר חברון טוען שפעילי השמאל גונבים ובוזזים רכוש חקלאי של התושבים היהודים באזור באין מפריע, "הם מביאים לשטחים שלנו עדרים של פלשתינים כדי לרעות אצלנו. כל פעם השמאלנים מגיעים עם קבוצות גדולות של ערבים, הערבים אוכלים והשמאלנים מבסוטים. אנחנו מגיעים לשטח ומנסים לסלק אותם, זו סיטואציה מטורפת שנמשכת שנים".

לדבריו, מדובר באנשים מתחתית החברה, "אולי הם פרופסורים אבל מבחינתי הם השפלים שבחברה. הם לא מייצגים אף אחד רק את עצמם. אנשים שמפיצים שקרים, שמרוקנים לנו מדי שבת בורות מים, שעוקרים ירקות מהקרקע וגונבים לנו את הקרקעות הם עבריינים. אבל אנחנו לא נרתע, כולנו גדלנו כאן ונמשיך לעסוק בעיבוד קרקעותינו".

בתגובה לטענות על הפסקת רכישת ענבי סוסיא על ידי חברת 'כרמל מזרחי' אמר יו"ר יקבי כרמל מזרחי, ישראל איבצן, כי "לא היו דברים מעולם". לטענתו, חברת 'כרמל מזרחי' ממשיכה לקנות ענבים מסוסיא וההחלטה מה לעשות עם הענבים ואיזה מוצרים לייצר נתונה להחלטת החברה. איבצן מצהיר שחברת כרמל מזרחי עושה שימושים שונים בענבי סוסיא, "אנחנו קונים ונמשיך לקנות את הענבים של סוסיא ונעמוד בכל ההתחייבויות שלנו".

יו"ר כרמל מזרחי קובע שהלחץ על החברה אינו בא דווקא מארגוני השמאל, "אנחנו הרי מותקפים כל הזמן בכל העולם. ההתקפה היא על כלל המוצרים הישראלים, אבל אנחנו קונים ונמשיך לקנות את ענבי סוסיא".