א' אוהל, ב' זה בדואי...

מי עומד מאחורי המודעות המבטיחות דירה + חצר + אישורים בחצי מליון ₪ בלבד? מי שהתקשר לטלפון במודעות גילה מענה מפתיע במיוחד.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בתמוז תשע"א

בניה בדואית בלתי חוקית בנגב
בניה בדואית בלתי חוקית בנגב
'רגבים'

בימים האחרונים נתקלו אזרחים רבים במודעות באמצעי המדיה השונים במודעה המציעה לכם "דיור מוזל מיד" ותוכנה מבטיח רכישת קרקע + בית +אישורים בחצי מיליון שקל בלבד.

מי שהתקשר למספר הטלפון בתחתית המודעה הגיע למענה קולי בו ענה גבר בעל מבטא בדואי הקורא לכל מי שרוצה את ההטבה להשאיר פרטים והוא יקבל הדרכה איך... להפוך לבדואי.

כעת נחשף כי מדובר בקמפיין חדש אליו יצאה תנועת "רגבים" הפועלת בימים כתיקונם בין השאר במאבק בתופעות הבנייה הבלתי חוקיות בכל המגזרים בישראל.

ברגבים מסבירים כי בפזורות הבדואיות, בעיקר בדרום, הקימו הבדואים בתים מפוארים ללא מכרזים תוך השתלטות בלתי חוקית על מאות ואלפי דונמים שיכולים לשמש כעתודות בנייה לשכונות ולבתים חדשים. המדינה ורשויות האכיפה נרתעות מלהגיע לאזור ולאכוף את החוק  ואף מוסיפים חטא על פשע ומחברים את הפזורות לתשתיות של מים וחשמל. וכך  נעלמים להם אלפי דונמים שבזכותם ניתן להוזיל את מחירי הדיור.

בצלאל סמוטריץ מתנועת רגבים מסביר, כי "הדבר המדהים שגילינו בחודשים האחרונים הוא שלא רק שנבנים אינסוף מבנים בלתי חוקיים הנגב, אלא שעבירה גוררת עבירה: המדינה גם מממנת את התשתיות לבתים אלה, בעוד שהתושבים לא משלמים אגורה. האזרח הישראלי בעצם מממן בנייה בלתי חוקית, מממן תשתיות, ובנוסף לכך עתודות הקרקע הולכות ונגמרות ומחירי הדיור עולים".

"לפיכך הפתרון הראשון שמצאנו לנכון הוא להציע לאנשים להפוך לבדואים. האפשרות שהמדינה כמובן לא חושבת אודותיה היא פשוט לאכוף את החוק...", מוסיף סמוטריץ'.