דרישה מעיריית ת"א: פנו את המאהל

הפורום המשפטי תובע מעיריית תל אביב והמשטרה לאכוף את החוק ולפנות את מאהל המוחים ברוטשילד ה"הופך את חיי השכנים לגיהנום".

שמעון כהן , ג' באב תשע"א

מחאה בסדר, אבל מה עם השכנים?
מחאה בסדר, אבל מה עם השכנים?
פלאש 90

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל פנה לראש עירית תל אביב ולמשטרת מחוז ת"א בדרישה לאכוף את החוק ולפנות את מאהל המחאה בשדרות רוטשילד בתל-אביב המרר את חיי תושבי הרחוב שהפכו לדבריהם לגיהנום.

עו"ד אביטל חצור, באת כוחו של הפורום המשפטי כתבה בפנייתה כי אכיפת החוק מחייבת את פינוי מאהל המחאה שמשתתפיו מפרים את הסדר הציבורי ואת אורח החיים השוטף של תושבי האיזור .

"אמנם זכות ההפגנה והמחאה הינה זכות יסוד שנודעת לה חשיבות רבה במשטר דמוקרטי, אך על הרשויות האמונות על אכיפת החוק והסדר הציבורי מוטלת החובה לאפשר קיומה של זכות זו במגבלות החוק ועל פיו בלבד.

קיומם של עשרות אוהלים ושהותם של מאות ואף אלפי אנשים במשך תקופה של למעלה משבועיים במתחם ציבורי, מהווה הפרעה מתמדת לחייהם של תושבי האזור”.

עו"ד חצור תבעה לדעת האם ניתן אישור המשטרה לקיום המאהל והתהלוכות המתקיימות במסגרת המחאה. היא הוסיפה כי מפניות תושבי האזור שהגיעו אלינו עולה, כי במאהל המחאה מוצבת בימה עליה מתקיימות הופעות ומושמעת מוסיקה רועשת עד לשעות הקטנות של הלילה, וזו מונעת מדיירי האזור לקיים את סדר יומם באורח תקין תוך הפרת הוראות תקנות הרעש, וללא שמתבצעת אכיפה כנדרש.

היא קראה לראש העיריה ולמפקדי המשטרה להפעיל את סמכותם, כממונים על הביטחון והסדר הציבורי באזור מאהל המחאה, לפעול לאכיפת החוק בדבר התכנסויות והפגנות מחאה, ולדאוג לפרק המאהל ככל שלא ניתן האישור הנדרש להקמתו ולפעילותו המתמשכת, וכן לפעול לאכיפה שוויונית כלפי מפרי השלום והסדר מקרב תושבי המאהל, הפוגעים באופן מתמשך בסדר הציבורי, באורח החיים התקין ובחופש התנועה של תושבי האזור.

בפורום המשפטי אומרים כי אין להם התנגדות לקיומה של מחאה אלא למחאה שרומסת את זכויות תושבי האזור, וכרוכה בהפרת חוק ובאי אכיפת החוק בידי המשטרה והעירייה.

בלילות האחרונים גובר הרעש מעשרות האוהלים שהוצבו במקום. התושבים המתגוררים בסמוך חוששים להתלונן בשל הגיבוי שזוכה המחאה בכלי התקשורת.

כאן המקום להזכיר את הדיווח אתמול (ג') בערוץ 7 אודות תלונותיהם של תושבי תל אביב המתגוררים בסמוך למתחם המחאה ברוטשילד. על פי הדיווח התושבים מתלוננים על ריח חריף של גראס שמורגש היטב בסביבה החל מחצות הלילה. כמו כן תושבים התלוננו על צרכים הנערמים מאחורי חדרי המדרגות ותנאי תברואה מחריפים והולכים.אחד התושבים אמר בשיחה עם ערוץ 7, "אם המתנחלים מגוש קטיף היו עושים את צרכיהם בחצרות של מרכז תל אביב מישהו היה מבין אותם? שלי יחימוביץ הייתה הראשונה שמגרשת אותם".

נזכיר גם את דבריו של העיתונאי אברי גלעד בתוכניתו בערוץ 2 כי הוא אינו מבין כיצד יתכן שמנהלים מחאה חברתית סוציאלית תוך כדי פגיעה באזרחים. בשעה 23:00 צריך לכבות רמקולים ולהתנהל בשקט, אמר גלעד.

בערוץ 2 גם הובאה עדותה של תושבת האזור שהסכימה להתראין רק לאחר הצללת פניה מחשש שמשתתפי המחאה יתנכלו לה. התושבת סיפרה כי המוחים מנהלים מסיבות אל תוך הבוקר עם רמקולים צעקניים שמפריעים את מנוחתם.