כשאתם אוכלים דגים חשוב שתדעו...

לכבוד סעודות הדגים של תשעת הימים בדקנו את הסוגיה ההלכתית עם טפילים ותולעים בדגים. כתבה אולי מעט לא נעימה, אבל חשובה...

שמעון כהן , ד' באב תשע"א

דג דגים
דג דגים
צילום: פלאש 90
 

כידוע, תשעת הימים הראשונים של חודש אב לדעת האשכנזים והשבוע שחל בו תשעה באב לדעת הספרדים אסורים באכילת מאכלי בשר, כסמל לאבלות על חורבן בית המקדש – 'משנכנס אב – ממעטין בשמחה'. אם אין בשר והקוטג' יקר, אין ברירה אלה לשלוף חכות ולדוג ממקררי הסופר-מרקטים דגים קפואים או טריים, דרך טובה לחזק את הברזל לקראת הצום...

עם זאת, כך מתברר ישנם כ – 300 סוגי דגים המגיעים לארץ, בזנים רבים של דגים מקננים חרקים וטפילים נוספים שאסורים במאכל. קשה להאמין שמישהו מבין אוכלי הדגים, לא בציבור הכללי ובטח לא בציבור הדתי, היו לוקחים ביס מהלוקוס אילו היו יודעים שיש תולעים, לעיתים בחלל הבטן והפה, וספק אם הסלמון הנורבגי היה מצליח להיכנס, יחד עם כנימת הסלמון, לסעודות החלביות של כל כך הרבה משפחות.

לקראת תשעת הימים יצאנו לבדוק באילו דגים מסתתרים מיני תולעים ובאילו אפשר לנגוס בראש שקט. בימים האחרונים הפיץ בד"ץ העדה החרדית בלוחות המודעות טבלה מפורטת, טבלה שלדבריהם מסתמכים עליה רוב גופי הכשרות בארץ. הטבלה מפרטת את הסוגים, השיטות ומקומות הגידול של הדגים הקיימים כדי להזהיר את הציבור, מה מותר לאכול ומה אסור.

על פי הטבלה הזו מומלץ למעוניינים להיות בטוחים ביותר לאכול את הדגים שאין בהם חשש לתולעים: נסיכת הנילוס, הפורל המקומי – טרוטת עין הקשת, קורבינה, אמנון (מושט) שמקורו בבריכות סין, וחלק מהבורבוניות.

לעומת זאת, בשורה קצת פחות נעימה לאוהבי הסלמון. ישנו חשש לתולעים בכל סוגי הסלמון, בסרדינים, דגי הטונה (לא בקופסאות השימורים, רק בדגי הטונה הטריים והקפואים), הבקלה הבורי ועוד.

הרב משה כץ מרבני כושרות ציין בפנינו כי אכן ישנה בעיה עם כל נושא הדגים הקפואים והטריים בארץ, וכי כדאי שהציבור הדתי יכיר את הנושא. עם זאת הוא מציין כי ישנם דגים רבים שאין בהם חשש לתולעים וכנימות, וייתכן שעדיף למי שלא בקי שישתמש ברשימות, או אלו של הבד"ץ או של הרב שניאור זלמן רווח שנחשב לאחר הרבנים המובילים בחקר טפילים בדגים והפך את הנושא למפעל חיים ממש.

לפרטים מהאתר של המכון למצוות התלויות בארץ בפיקוחו של הרב רווח לחצו כאן.

יצוין כי הן הרב כץ והן אנשי בד"ץ העדה החרדית מציינים כי ישנה מחלוקת בין הפוסקים בנושא תולעת האניסקיס, שלגביה לא ברור האם היא אסורה למאכל, שכן לא ברור אם היא באה מן החוץ או מתוך הדג. אולם לגבי כל שאר הטפילים ברור שהם אסורים למאכל.

מקווים שלא הוצאנו לכם את התיאבון...

לטבלה המפורטת של הדגים המותרים והאסורים לחצו כאן