מנכ"ל משרד הבריאות למתמחים: הגזמתם

הגיע הרגע לסגת ממכתבי ההתפטרות ולתת לראשי ההסתדרות הרפואית את הגיבוי הנדרש לסיים את השביתה ואת המשבר – כותב המנכ"ל

ישי קרוב , י"א באב תשע"א

המתמחים המוחים
המתמחים המוחים
פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור רוני גמזו, שלח הערב מכתב אל הרופאים המתמחים בישראל בקריאה לשים סוף למאבק, בתום עיצומים הנמשכים כבר מאה ארבעים וחמישה ימים.

במכתב ציין גמזו כי לדעתו, התפטרותם של הרופאים המתמחים היא הגזמה. "הגיע הזמן לסגת ממכתבי ההתפטרות ולגבות את ראשי ההסתדרות הרפואית בכדי לאפשר את סיום המשבר. תושבי ישראל מצפים לכך".

"מזה כ-140 ימים נמצאת מערכת הבריאות במאבק על עתידה במסגרת הסכם העבודה המחודש של ההסתדרות הרפואית" – כותב פרופ' גמזו – "משא ומתן זה מגיע על רקע שנים של החמרה במצב מתן השירות במערכת, הכבדה על המערכת הציבורית ועל העובדים בה, החמרת מצב הרפואה בפריפרייה, העמקת המשבר במקצועות במחסור ועומס בלתי סביר של עבודת המתמחים והמומחים.

"הצעדים האחרונים לחיזוק מערכת הבריאות של ממשלת ישראל בפברואר השנה, שכללו תוספת מיטות ותקנים, היו הצעדים הראשונים לשיפור המערכת. שיפורים נוספים בעומס העבודה של המתמחים ויתר הבעיות צריכים היו להיפתר תוך הידברות עם הנציג הרשמי של הרופאים, ההסתדרות הרפואית.

"המשא ומתן שניהלה ומנהלת עדיין ההסתדרות הרפואית הוא המורכב ביותר שידע המשק הישראלי. הוא איננו משא ומתן על שכר בלבד. עולים בו נושאים של חיזוק מערכת הבריאות בכלל ובפריפרייה

בפרט באספקטים שונים ומגוונים, באשפוז ובקהילה, והוא נוגע לעשרות אלפי מועסקים במגוון עמדות בכירות מרופאים סטאז'רים עד מנהלי בתי"ח. עלותם של שינויים שכאלו היא מעל שני מיליארד והשפעתה על משק המדינה, מעבר למערכת הבריאות, מיוחדת במינה".

וכאן תוקף המנכ"ל את הרופאים: "באקלים שכזה מציף המשא ומתן המורכב, עוצמות חסרות תקדים, בכל הצדדים, ולבטח נוכח העובדה שאמצעי השביתה פוגע במתן השירות הרפואי הציבורי שכולכם אמונים עליו באדיקות ומאמינים בו. המצוקה במערכת עמוקה ומקורה בשנים של שחיקה, כך שכל הסדר אליו יביא המשא ומתן, טוב ככל שיהיה, ישאיר תסכול לגבי הנושאים שלא יוסדרו עד הסוף, מכיוון שלא ניתן להסדיר את הכל בהסדר אחד.

"ההסכמות שאליהן הגיעו בנושא ההטבות לפריפרייה ולמקצועות במחסור הן הישגים חסרי תקדים שיש לברך את כל הצדדים עליהם, ובמיוחד את מנהיגי ההסתדרות הרפואית שהציבו זאת כיעד עליון מתוך דאגה אמיתית למערכת. במקביל לכך, הושגו הסכמות נוספות בנושאים רבים שיש להן חשיבות לתנאי עבודתו של הרופא, אופק קידומו וחיזוק המערכת.

"מחאת המתמחים, שהתרכזה בנושא עומס העבודה, קיבלה תשומת לב אמיתית מראשי ההסתדרות הרפואית והביאה אף לשיא במחאה עם שביתת הרעב של יו"ר ההסתדרות הרפואית. בסופו של דבר משרד האוצר, בדחיפתו הנחושה של סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן ובמעורבותו של ראש הממשלה, הביאו הישג חסר תקדים להסתדרות הרפואית ולמערכת הבריאות שהוא תוספת של 1,000 תקנים - בנוסף לתוספת המיטות והתקנים הנגזרים מתוכה שאושרו למשרד הבריאות. מדובר בשינוי מהפכני בתבנית העבודה של בתיה"ח ובמיוחד בפריפרייה, מאמצינו ממוקדים בכך.

"באופן מפתיע, דווקא לאחר צעד זה ובעיקר תוך לחימה עיקשת של ראשי ההסתדרות הרפואית במהלך המשא ומתן שנמשך עדיין, נקט חלקכם בצעד קיצוני של הגשת מכתבי התפטרות תוך הצבת "קווים אדומים". "קווים אדומים" אלו אינם טובים למערכת הבריאות. הצבת דרישות הן לגיטימיות מצד מי שמפעיל ביום-יום את מערכת הבריאות. אבל התפטרות? הגזמתם! זאת אני אומר כאחד שחי את המערכת הזו מכל כיווניה, מנהל אותה היום, וטעם ההתמחות והתורנויות עדיין טרי בפיו. זוהי אינה לקיחת אחריות אלא הסרת אחריות.

"הגדילו לעשות חלקכם אתמול, שהחליטו ש"הקו האדום" החדש הוא "ביטול השב"נים" או הכוונתם לתוך בתיה"ח הציבוריים.

הפרזתם!

"לשביתת רופאים, ערכית ככל שתהיה, צריך להיות סוף והדרך לכך עוברת אך ורק דרך הארגון היציג שלכם. הגיע הרגע לסגת ממכתבי ההתפטרות ולתת לראשי ההסתדרות הרפואית את הגיבוי הנדרש לסיים את השביתה ואת המשבר. תושבי ישראל מצפים מכולכם – מתמחים, מומחים ומנהלים, מכולנו, לשים לכך סוף. גם אני מצפה לכך".