השב"כ זימן את האח של העצור

השב"כ זימן את אח של עצור והפעיל עליו לחץ כדי שאחיו ישתף פעולה. הוא סירב לשתף פעולה עם חוקרי השב"כ.

עוזי ברוך , י"ג באב תשע"א

הפשיטה ביצהר
הפשיטה ביצהר
צילום: הקול היהודי

ביום שישי הוארך בבית משפט השלום בפתח תקוה, מעצרם של שני הבחורים מיצהר המוחזקים במעצר במתקני השב"כ.

חוקרי השב"כ ביקשו להאריך את מעצרם של השנים, החשודים בהצתת רכבים של ערבים יומיים לאחר רצח בני משפחת פוגל באיתמר, בשמונה ימים. השופט רפי ארניה סירב לבקשת המשטרה אולם האריך את מעצרם עד ליום ב'.

במהלך הדיון אמר עו"ד יוסי לין, המייצג את השניים מטעם עמותת חננו, כי הקטין העצור נחקר כל יום עד השעה 23:00 בלילה, זאת למרות שמותר לחקור קטין עד השעה 22:00 בלבד. בנוסף סירבו חוקרי השב"כ לאפשר להוריו להיות נוכחים בחקירה, מה שלא נמנע מקטינים אפילו בתיקי רצח. "אם היו ראיות בתיק, לא היו צריכים לחקור בכזו אינטנסיביות ולנסות לשבור את זכותם הלגיטימית של העצורים לשמור על זכות השתיקה", אמר עו"ד לין.

בנוסף הציג עו"ד לין בבית המשפט מפה של איזור השומרון המראה כי הדרך מהישוב יצהר לכפר ג'ינסאפוט, בו היתה ההצתה, אינה עוברת בצומת תפוח, בה לטענת המשטרה ניצפו השניים במהלך לילה ההצתה. חוקר ימ"ר ש"י שיצג את המשטרה בדיון, טען כי הדרך דוקא עוברת בצומת תפוח, אולם המפה הוכיחה אחרת.

בית המשפט כאמור האריך את מעצרם עד ליום ב', לאחר שעיין בדו"חות הסודיים של השב"כ.

בתוך כך, ביום חמישי בבוקר הגיעו בלשי משטרה לישוב אלון מורה וזימנו לחקירה את אחיו של הקטין העצור. האח הגיע למתקני השב"כ, שם לחצו עליו החוקרים לשכנע את אחיו לשתף פעולה עם החקירה ולהודות בחשדות. האח סירב לשתף פעולה עם חוקרי השב"כ, ולאחר מכן הכניסו החוקרים את הקטין העצור ואפשרו לאחים להיפגש ואף לאכול ביחד, זאת ככל הנראה על מנת לשבור את רוחו של העצור.

בסופו של דבר שוחרר האח ממתקני השב"כ ללא שהסכים לשתף פעולה עם חוקרי השב"כ. בתגובה להארכת המעצר אמר עו"ד יוסי לין, כי "מדובר בחקירה דורסנית, אשר מפרה את זכויותיהם הבסיסיות של החשודים. החקירה תקועה, ולכן החוקרים מפעילים לחץ מאסיבי על החשודים להודות במה שלא עשו. אני מאמין שתוך מספר ימים ישוחררו החשודים", דברי עו"ד לין.