שמואל שטח: רוב ההורים רוצים כיתות מעורבות

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה הגיב על פרשת בית ספר מורשה בפ"ת וקובע שכיום מרבית ההורים לא רוצים הפרדה בכיתות הנמוכות.

בני טוקר , י"ז באב תשע"א

בית ספר. אילוסטרציה
בית ספר. אילוסטרציה
פלאש 90

קבוצת הורים מפתח תקווה עתרה לבג"ץ נגד החלטת משרד החינוך לבצע הפרדה בין בנים לבנות בבית הספר הממלכתי דתי מורשה בעיר. בעתירה נטען כי מרבית הורי התלמידים מתנגדים להחלטה להפרדה מגדרית ומבקשים להותיר את המסגרת המעורבת של בנים ובנות, הקיימת בבית הספר זה עשרות שנים.

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, שמואל שטח, אמר בראיון לערוץ 7, כי ההתנגדות של ההורים להפרדה היא לגיטימית, "אמנם הסיפור בפתח תקווה הוא מורכב, אבל ככלל יש תופעה ארצית שבתי הספר הממלכתיים דתיים הולכים לכיוון של הפרדה כבר מהיסודי, אפילו בכיתות א' וב'. זאת למרות שהורים רבים רוצים מעורב, אבל הם נאלצים בגלל לחצים של קבוצות מיעוט שמאיימים לעזוב את בית הספר להצביע בעד ההפרדה".

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה טוען שעד כיתה ד' ה' עדיף לקיים כיתות מעורבות, "יש מחקרים שטוענים שההפרדה כבר בכיתות הנמוכות היא שלילית מאוד. אנחנו בציונות הדתית מחנכים את בוגרינו לצאת לעולם ולהיות מעורבים. אדם שלא רואה בת כבר מגיל נמוך, במקום מסודר ונורמאלי, עלול למצוא את הבנות בגילאים מאוחרים יותר במקומות פחות מפוקחים. טוב מאוד שילד בגיל קטן ישב בכיתה אחת עם בנות, שהבנים ידעו שיש הבדלים בין בנים לבנות, ושגם הבנות הן נורמאליות וכך גם הפוך. הרי בגילאים הנמוכים אין בעיות שקשורות לצניעות, אז מוטב להרגיל אותם כשאפשר".

לדבריו, במגזר החרדי שם יש הפרדה מגיל קטן מאוד, נוצרות תופעות לא רצויות, "באמת לחרדים קשה מאוד לצאת לעולם, מחקרים רבים גם מצביעים על בעיות אחרות שאיני רוצה לפרטם. הרי כאן אנחנו מדברים על כיתות נמוכות עד ד' ה', שאין בעיות שיכולות לקרות מבחינה צניעותית, טוב שהם יכירו זה את זו".

שטח מקווה שמשרד החינוך יגבש מדיניות ברורה לגבי סוגיית ההפרדה, "צריכים שתהיה ראייה מערכתית בכל הארץ. יש כיום שני ציבורים שמתפתחים בציונות הדתית וצריכים שתהיה מדיניות ברורה מתי מפרידים ומתי מעורב. כיום, כל דאלים גבר, מי שדוחף ולוחץ משיג את מטרתו. ישנם מקומות שמגיעים אליהם גרעינים תורניים שנמצאים במיעוט והם דורשים הפרדה וכל הקהילה נסחפת אחריהם וחבל".