מחאת הדיור: מחלוקות, מריבות והתפצלויות

התאחדות הסטודנטים הארצית, נעדרה ממסיבת העיתונאים היום (רביעי) בתל אביב. "דפני ליף ואנשיה לא מייצגים עוד את דעת כל המאהלים".

תגיות: מחאת הדיור
ישי קרוב , כ"ד באב תשע"א

מפגן האוהלים בת"א
מפגן האוהלים בת"א
יוני קמפינסקי

מארגנת מחאת האוהלים, דפני ליף, קיימה אחר הצהריים (רביעי) מסיבת עיתונאים.

אחד הגופים המובילים את המחאה הביע לאחרונה מורת רוח מקריאתה של ליף לפרופ' מנואל טרכטנברג להתפטר מתפקידו כראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, "קריאה זו לא הייתה על דעתו של יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי", אמר גורם שניסה להסביר את הפיצול במחאה.

בדבריה אמרה ליף כי "ועדת טרכטנברג אף מטעה את הציבור ביודעין, מכיוון שבעוד הציבור מצפה לשינוי אמיתי, עמוק ומתמשך בסדר העדיפויות הכלכלי-חברתי, ושינויים מבניים וחוקתיים שלא יאפשרו את המשך הריכוזיות החזקה במשק, לוועדה אין כלל את המנדט או הסמכויות לבצע שינוי כזה וכשם שראש הממשלה ניסה בתחילת המחאה לשדל את הסטודנטים לפרוש באמצעות פיתויים חד פעמיים כמו תחבורה ציבורית מוזלת לשנה בלבד, כך הוא מנסה באמצעות וועדת טרכטנברג לפתות חד פעמית את העשירון החמישי או הרביעי או מי שיועציו קבעו שהוא העשירון ממנו מגיעים חלק ניכר ממצביעיו".

"אנו קוראים בהזדמנות זו לפרופסור טרכטנברג להתפטר לאלתר מראשות וועדת הסרק הזאת, ולא להיזכר בהיסטוריה של עם ישראל כאחראי להונאה השלטונית הזו".

עוד קראה ליף לראש הממשלה ואמרה "ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, העם שקם לא מבקש שינויים קטנים ומריחת זמן, הוא דורש שינוי אמיתי ועמוק. העם שקם, לא ישב שוב, עד שדרישותיו, מהמוצדקות ביותר בהיסטוריה הישראלית, תקבלנה תשובה אמיתית והולמת. אתה לא צריך עוד ועדה. יש לך כבר אחת. הוועדה שאנחנו, אזרחי המדינה בחרנו בעצמנו נקראת כנסת ישראל. איננו מקימים מפלגות ואיננו רוצים להפיל שלטון – להיפך, אנחנו דורשים את מעורבותו ואת אחריותו ולכן אנחנו קוראים לך – החזר את הכנסת מפגרתה, ואת חברי הכנסת מחופשותיהם בחו"ל, שלח לחופשי את פרופסור טרכטנברג, אנחנו לא זקוקים לו, יש לנו ראש וועדה שמבין מצויין בכלכלה שאנחנו בחרנו בעצמנו – זהו אתה מר ראש הממשלה".

שלי דביר אמרה במסיבת עיתונאים, "אנחנו מצפים לפיתרון , לא ניתן ידנו לפיתרון של פירורים , לא ניתן שאנחנו האימהות נקבל פירורים על חשבון הסטודנטים. כל אדם שיצא מהבית דורש לשנות דברים מהיסוד. יש גוף נבחר בישראל ושמו הכנסת. אנו קוראים לראש הממשלה להחזיר את הכנסת מהפגרה. לא ייתכן שהמדינה בוערת והח"כים בחופשה".

פרופ' אביה ספיבק מסר כי "המחאה החברתית הביעה בבירור את הרצון לראות ישראל אחרת, צודקת יותר, שבה ניתן לחיות בכבוד.  הממשלה היא הגוף שביכולתו לבצע את השינוי הזה, ולכן יש חשיבות רבה לגמישות תקציבית מספקת אשר תאפשר שינוי משמעותי, הן בטווח המיידי והן בטווחים ארוכים יותר. הניתוח של האפשרויות התקציביות מלמד שיש צורך לבטל את כלל ההוצאה, גם לתקציב 2012 וגם להמשך, כדי לאפשר את השינויים שציבור המחאה מבקש. כלל ההוצאה גרם להורדת משקל המגזר הציבורי במשק, ולכן להפרטה מתמדת של שירותים ציבוריים ולהרס של המגזר הציבורי.

עוד מסר פרופ' ספיבק, "המסמך של מנהיגות המחאה אינו מאפשר לממשלת ישראל להמשיך ולהוליך שולל את הציבור. הוא מציג את עקרונות המסגרת הנדרשים כדי להביא לשינוי משמעותי בסדרי העדיפויות החברתיות-כלכליות של ישראל. סירוב לקבל ולו מקצת העקרונות הללו תעיד שהבטחתה של ממשלת ישראל להיות קשובה לדרישות הציבור ולהביא שינוי של ממש בסדרי העדיפויות אינה אלא תרגיל רטורי שכל כוונתו להתחמק מאחריותה להתמודד עם המצוקות החברתיות שהוציאו מאות אלפי מפגינים לרחובות".