"נתניהו ושטייניץ יצטרכו להחליף דיסקט"

יו"ר הועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלב, הגיש שורת הצעות לועדת טרכטנברג וקובע: ראש הממשלה ושר האוצר יצטרכו לשנות מדיניות.

תגיות: מחאת הדיור
שמעון כהן , כ"ד באב תשע"א

עצמאות האישה ךא מונעת זכויות הבעל. אורלב
עצמאות האישה ךא מונעת זכויות הבעל. אורלב
פלאש 90

בין המעלים הצעות כלכליות בפני חברי ועדת טרכטנברג נמצא גם יו"ר הועדה לזכויות הילד, חבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי), שהגיש שורת הצעות שעניינן הוא סיוע למשפחות צעירות עובדות עם ילדים בגיל הרך. ביומן ערוץ 7 הבהיר את הצורך לחזק את מעמדם הכלכלי של זוגות צעירים המצויים בשלב בו שכרם עדיין אינו גבוה מחד ומאידך הוצאותיהם רבות כתשלומי מעונות, צהרונים ועוד בנוסף להוצאות המשכנתא.

לדברי אורלב, בכוחן של הצעותיו הן לשפר את מערכת החינוך בישראל והן לתמרץ זוגות ליציאה לעבודה. בהצעותיו אלה כלולה קריאה לשדרוג המעונות הציבוריים והפרטיים לגילאי 0-3 לסטנדרטים שיקבעו בחוק הרישוי והפיקוח על המעונות לפעוטות. כמו כן, קורא אורלב להוסיף לתקציב הסיוע לבינוי מעונות יום חדשים לפעוטות לגילאי 0-3 לסך 500 מיליון ש"ח לשנה למשך חמש שנים. זאת כדי לאפשר קליטה של כ 50,000 ילדים נוספים במעונות הציבוריים.

עוד קורא אורלב להגדיל את תקציב הסבסוד לילדים ששני הוריהם עובדים במעונות הציבוריים ובגנים, לסבסד צהרונים "כדי לסייע לכ-60,000 ילדים נוספים ששני הוריהם עובדים לשהות בצהרונים".

בנוסף, הוא ציין בדבריו את קריאתו לבטל את תשלומי ההורים הרגרסיבים, הנקבעים באופן אחיד וגורף על כלל ההורים, ולעבור לתשלום התלוי במבחני הכנסה. עוד הוא מציע להוביל שינוי חקיקה באופן שניתן להעביר זכאות להטבות מס (נקודות זיכוי) מהאם לאב, אם הכנסתו חייבת במס הכנסה והאם אינה מגיעה לסף המס.

להערכתו מכלול הצעותיו צפוי לעלות כשלושה מיליארד שקלים שיתפרסו על פני שלוש עד חמש שנים, ולדבריו פריסה שכזו תאפשר למדינה לעמוד בשינויים שתכליתם הוא רווח בטווח הארוך.

באשר לשאלת ההזדקקות של חבר כנסת שלפניו אמצעי חקיקה לוועדת מומחים, אומר חבר הכנסת אורלב כי "בעשרים השנים האחרונות נכפתה מדיניות ניאו-ליבראלית שאותה מייצג נתניהו, מדיניות של שוק פתוח המתבסס על היצע וביקוש ותחרות חופשית. המחאה מבקשת לשנות את התפיסה הזו. כעת צריך ועדה מקצועית שתציע חלופות אחראיות לכנסת ולממשלה, כך שלא נרע את מצבנו שבסך הכול הוא טוב".

אורלב ציין בדבריו שקיימות מספר החלטות שניתן לקבלן גם ללא צורך במעורבות הכנסת, ובאשר לשינויים המצריכים את אישור הכנסת להערכתו לא תהיה בכך בעיה שכן זה מכבר התריעה הכנסת מהבעייתיות שבמדיניות הנוכחית, "מי שיצטרך לשנות דיסקט זה ראש הממשלה ושר האוצר", הוא אומר ומזכיר שמדיניותה החברתית של 'קדימה' דומה גם היא לזו של נתניהו ושטייניץ ומשום כך צפויים מאבקים לא פשוטים בכנסת בכדי להבטיח את העברת השינויים שלטעמו תואמים בין השאר את ערכיה של הציונות הדתית, ערכי תורה ועבודה ומחיקת פערים, "כיום ניתן לראות ילד ועל פי המקום שבו הוא לומד לנחש את עתידו הכלכלי ולדעת אם גם הוא יגדל את דור העוני הבא. את המעגל הזה צריך לשבור".