ארה"ב: הוריקן איירין בדרך - הוכרז מצב חירום

שש מדינות לאורך החוף המזרחי של ארצות הברית הודיעו על מצב חירום, בשל התקרבותה של הסופה הוריקן איירין.

ציפי בלום , כ"ו באב תשע"א

סופה הוריקן
סופה הוריקן
צילום: פלאש 90

שש מדינות לאורך החוף המזרחי של ארצות הברית: צפון קרוליינה, מרילנד, וירג'יניה, דלאוור, ניו ג'רזי וניו-יורק, הכריזו על מצב חירום לקראת בוא הוריקן איירין.

הוריקן איירין הוא ההוריקן הראשון של העונה האטלנטית, והוא מוגדר כעת בקטגוריה 3 מבחינת הסופה, עם רוחות מצטברות למהירות של 185 קמ"ש והתחזקות שצפויה עוד להגיע. צווי פינוי כבר נשלחו בחלקים של דלאוור, מרילנד, ניו ג'רזי וצפון קרוליינה.

הוריקן איירין עוזבת כעת את איי הבהאמאס, לאחר שגרמה למהפכה מוחלטת באיים הקריביים, והיא צפויה לנחות לראשונה בצפון קרוליינה כבר בשבת אחר הצהרים, שם הכריז הנשיא ברק אובמה על מצב חירום מיידי. מהשירות המטאורולוגי נמסר כי אם יתחזקו הרוחות- הסופה עשויה אף להקדים הגעתה.

הכרזת מצב החירום במדינות הללו גורמת להתהדקות התיאום בין המדינות לרשויות הפדראליות לניהול אסונות.

על פי לוח הזמנים בוושינגטון הבירה, הנמצאת במעקב לקראת הסופה הטרופית, ביום ראשון היה אמור להיערך טקס לפתיחת אתר הנצחה למרתין לותר קינג. הנשיא אובמה היה צפוי להשתתף בטקס, וכעת הטקס נדחה לסוף ספטמבר. מומחים למזג האוויר ציינו כי לאחר הגעת ההוריקן לחוף המזרחי הוא אמור להיחלש לרמה 2, אך עדיין צפויים תנאים קשים.

חברת הרכבות האמריקאית, אם-טראק, הודיעה על ביטול כל הנסיעות דרומית לוושינגטון באזור החוף המזרחי, וקיים צפי לשיבושים גדולים בתחבורה האווירית באזור זה במהלך סוף השבוע. בסיסי חיל הים האמריקאי מאזור החוף המזרחי הורו על פינוי הבסיסים, והעברת הצוות לתוך הים. כך הם יהיו מוגנים יותר, וגם מוכנים לתזוזה לכל קריאה לאומית.

תושבי מדינות החוף המזרחי כבר החלו באגירת מוצרי מזון, מים ודלק לשעת החירום המתקרבת. תיירים החלו להתפנות לכיוון מדינות פנימיות יותר ביבשת. וראשי הערים החלו לאסוף סירות קטנות למוקדי חירום שישמשו להצלת חיי אדם במהלך הסופה.