שוב שמאל קיצוני ואנרכיסטים במאהל

שוב קיימו פעילי שמאל קיצוני ואנרכיסטים, הפעם בניצוחו של אורי אבנרי, ישיבה במאהל המחאה על יחסם לספטמבר. מישהו דיבר על צדק חברתי?

שמעון כהן , ל' באב תשע"א

מאהל המחאה בתל אביב
מאהל המחאה בתל אביב
צילום: עופר עמרם

ראשי מאהל המחאה ברוטשילד עושים מאמצים תקשורתיים לא מעטים כדי לבדל את עצמם מתיוג פוליטי כזה או אחר, אולם שוב ושוב מתבררת מעורבותם של גורמי שמאל קיצוני בפעילות שבמקום.

ביום ראשון בערב זה קרה שוב. קבוצת אנרכיסטים ופעילי שמאל קיימו דיון נוסף בסוגיית היחס להצבעה באו"ם על הקמתה של מדינה פלשתינית. מה הקשר למחאה חברתית? לא ברור גם לנו.

במהלך האירוע שהתקיים בשדרות רוטשילד במתחם מאהלי המחאה, התכנסו קבוצת פעילי שמאל צעירים ואנרכיסטים עם איש השמאל הקיצוני אורי אבנרי ודנו בסוגיה המדוברת.

בראשית הדברים נאמר למתכנסים שבכוונתם לנהוג בתרבות ולאפשר לכל אחד לומר את דבריו ללא התלהמות והתפרצויות. בזה אחר זה עלו אנשי השמאל הקיצוני כשהמוטו המרכזי העולה מדבריהם הוא שבמצוקה החברתית ובפגיעה בצדק החברתי אשמות... איך לא? ההתנחלויות.

בהמשך הדברים כאשר עלתה השאלה כיצד יש לנהוג עם הצבעת ספטמבר המתקרבת, אמר אחד הפעילים למתכנסים שעליהם להתארגן ולפנות למדינות העולם בבקשה להכיר במדינה הפלשתינית ולהוקיע בפני העולם את מדיניות ממשלת ישראל. הדברים זכו למחיאות כפיים מצידם של השומעים.

משנאמרו דברים נוספים ברוח זו ציפתה למתכנסים הפתעה כאשר אחד הנוכחים שלא הוזמן לאירוע הרים את ידו בבקשת רשות דיבור. כשניתנה לו זכות הדיבור הזדהה כתושב אחד הישובים באזור בנימין ובפתח דבריו הקצרים הזכיר לשומעים כי הבטיחו לשמוע דברים מתוך תרבות הדיבור ונכונות לשמוע עמדות נוספות. לאחר מכן שאל אותם מדוע הם עסוקים ארוכות כל כך בדרכים לתקוף את ממשלת ישראל והצגתה בעולם כסרבנית שלום. "יהיה לכם הרבה  יותר קל לפנות לאבו מאזן בבקשה פשוטה שיודיע על מוכנותו להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית", אמר להם.

כאמור, השומעים לא ציפו לנוכחותו של מתנחל ביניהם והופתעו מהכיוון אליו הוביל הדובר, כיוון שמאשים את הפרטנר הפלשתיני בסרבנות. בשלב זה קם אורי אבנרי עצמו לשאת דברים ובהם ניסה להשיב לטענותיו של הדובר מהימין כשטען שהדרישה להגדרת ישראל כיהודית אינה אלא תירוץ מדיני של ממשלת שיראל כדי שלא לקדם את תהליך השלום.

הדיון המשיך והמתיישב שהגיע למקום עם חבר נוסף בן ישובו מספר כי הדוברים המשיכו בהעלאת מחשבות והצעות קיצוניות באשר להתמודדות עם ההצבעה המתקרבת בספטמבר להקמת המדינה הפלשתינית. "ניסיתי להבין מה הקשר בין המדינה הפלשתינית הזו לצדק חברתי ולכל מה שהמחאה הזו אמורה להציע, ולא הצלחתי", הוא מסכם. חברו מוסיף ומציין כי ככל שהדובר נקטו בביטויים קיצוניים יותר כך גברו מחיאות הכפיים שסביב.

דיון זה של אנשי שמאל קיצוני במאהל המחאה אינו ראשון. ראוי להזכיר את דבריו בסוף השבוע האחרון של העיתונאי בן דרור ימיני שנכתבו ב'מעריב' תחת הכותרת "רצינו צדק חברתי, קיבלנו טירוף שמאלני". במאמרו סיפר על ישיבה שהתקיימה לפני ימים אחדים ובהם נטלו חלק המחזאי יהושע סובול, מוסי רז, יריב אופנהיימר, אנרכיסטים ופעילים נוספים כשנושא הכנס הוא "ההיערכות לספטמבר".

ימיני אף ציטט ממסמך הסיכום שהונפק באותו כנס כפי שנחשף באתר KR8. במסמך זה נכתבו עשר נקודות שקיבלו את הסכמת רוב המשתתפים. בין ההחלטות הוחלט לחבר את המחאה החברתית למחאה המדינית לקראת ספטמבר.כך גם הוחלט שם להצטרף לתהלוכות הפלשתינים ולארגן צעדות מקבילות ישראליות "להביא את הצד השני, הפלשתיני, בצורה זו או אחרת למאבק יחד איתנו". בהמשך הדברים נכתב במסמך כי במידה ויהיה צורך בכך בכוונתם להשבית את המדינה "ולהקים אוהלים בכניסה לקריה בתל אביב" כאקט של הזדהות עם המדינה הפלשתינית המוקמת באו"ם.