ירדן: נתבע את ישראל בגלל פתיחת אתר הטבילה

מדובר בתחרות על התיירות הדתית-נוצרית לאזור, כאשר ירדן חוששת שפתיחת האתר בצד הישראלי תפגע בתיירות המגיעה לאתר הירדני

חגי הוברמן , ב' באלול תשע"א

אתר הטבילה
אתר הטבילה
דו"צ

"האיחוד הערבי להתנגדות לגירוש הערבים הנוצרים" שהוקם לפני כחודש ברבת עמון, מאיים לתבוע את ישראל בבית המשפט הבינלאומי בהאג, בגלל פתיחת אתר הטבילה ליד יריחו, סמוך לגדה המערבית של נהר הירדן.

כך מגלה דו"ח חדש של מכון המחקר 'ממרי' שפורסם השבוע. באירגון חברים בכירים מוסלמים ונוצרים מרחבי העולם הערבי ועומד בראשו יו"ר הסנאט הירדני, טאהר אל-מצרי.

לפני כחודש, ב-12 ביולי, פתחה ממשלת ישראל בטקס רשמי את אתר "קאסר אל-יהוד"  שנמצא על  גדות נהר הירדן ממזרח ליריחו והיה סגור ברוב השנים מאז 1967. האתר מוכר כמקום שבו הוטבל ישו על ידי יוחנן המטביל ונחשב השלישי בקדושתו לנוצרים. בטקס השתתפו המשנה לראש הממשלה והשר לשיתוף פעולה אזורי מר סילבן שלום, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, ראש המנהל האזרחי, תת אלוף מוטי אלמוז ונציגי העדה הנוצרית.

השר סילבן שלום נשא נאום במהלך הטקס ובו אמר: "אתר הטבילה הוא אחד מפרויקטי הדגל של המשרד לשיתוף פעולה אזורי. למקום פוטנציאל תיירותי אדיר ועל כן החלטנו להוביל את הפרויקט, לשפץ את האתר ולהפוך אותו לאטרקציה תיירותית. האתר ימשוך אליו עשרות אלפי מטיילים בשנה שיתרמו לפיתוח התיירות בבקעת הירדן".

בתגובה לפתיחת האתר, טענה ממשלת ירדן כי אתר הטבילה של ישו נמצא בגדה המזרחית של נהר הירדן, קרי, בשטחה, (מכונה אל-מר'טס), וכי הוותיקן מכיר בכך והאפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, אף נכח בטקס הפתיחה של האתר בצד הירדני בשנת 2000.

ירדן האשימה את ישראל  בניסיון לעוות את ההיסטוריה ואת האמונה הנוצרית ולמשוך אליה את התיירות הנוצרית והתלוננה על כך בפני הוותיקן.

נהר הירדן מהווה למעשה את הגבול בין ירדן לישראל ורוחבו באזור קאסר אל-יהוד אינו עולה על 3-4 מטרים. למעשה מדובר בתחרות על התיירות הדתית-נוצרית לאזור, כאשר  ירדן חוששת שפתיחת האתר בצד הישראלי תפגע בתיירות המגיעה לאתר הירדני.

ירדן הגיבה בזעם על פתיחת אתר הטבילה בצד הישראלי וטענה כי האתר שהקימה ישראל הוא מזויף וכי אתר הטבילה הרשמי נמצא בצד המזרחי של נהר הירדן, קרי בשטחה.

שרת התיירות והארכיאולוגיה הירדנית, ד"ר היפאא' אבו ר'זאלה חשפה כי התקיימה פגישה בגשר המלך חוסיין בין הנהלת אתר הטבילה הירדני לבין משלחת של  אנשי צבא מהצד הישראלי, בה הירדנים הבהירו את התנגדותם להפרה חמורה זו. לדבריה, הצד הישראלי אמר בתגובה, כי משרד ראש הממשלה והמשרד לשת"פ אזורי בישראל הם שארגנו ותכננו את הקמת האתר והזמינו חלק מהעדות הנוצריות לטקס הפתיחה.

אבו ר'זאלה הודיעה ב-27 ביולי  כי ממשלת ירדן שלחה מכתב לוותיקן בו מחתה על כך שישראל "הפרה את החוק הבינ"ל והאמנות הבינ"ל על ידי הקמת אתר המכונה קאסר אל-יהוד ואתר טבילה וקיימה שם טקס בנוכחות כמה [זרמים] דתיים [בנצרות], וזאת כדי להתגרות בירדן ולהטעות את דעת הקהל העולמית לגבי מיקומו האמיתי של אתר הטבילה שנמצא באדמות הירדניות". לדבריה, "הפרה חמורה זו מהווה פרובוקציה לירדן ולהכרה של הוותיקן המיוצגת ע"י האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בכך שאתר הטבילה של ישו נמצא בצד הירדני. בנוסף, [צעד זה] מנוגד לחוק הבינ"ל, שכן לא מדובר רק בטענת שקר, אלא האתר גם הוקם על אדמות הנחשבות כבושות על פי החוק הבינ"ל וזוהי הפרה חמורה".

ימים ספורים לאחר מכן, ב-30 ביולי, התקיימה ישיבה במשרד הפנים הירדני בהשתתפות שר הפנים, מאזן אל-סאכת, שרת התיירות והארכיאולוגיה, היפאא אבו ר'זאלה, שר התרבות, ג'ריס סמאוי, חברים משני בתי הפרלמנט הירדני וראשי העדות הנוצריות בירדן. הנוכחים גינו את פתיחת האתר הישראלי ואת הטענה הישראלית שאתר הטבילה של ישו נמצא ממערב לנהר.

במהלך הישיבה הודגש כי "הממצאים הארכיאולוגיים בנושא זה וכל העדויות מוכיחות כי מיקומו של אתר הטבילה הוא ממזרח לנהר הירדן וכי יש לעשות הבחנה בין הטבילה של ישו שר"י שהיתה ממזרח לנהר לבין טבילה [של כל נוצרי אחר] שיכולה להיעשות בכל מקום אחר. אולם, המקום שבו הוטבל ישו מבחינה היסטורית ודתית הוא ממזרח לנהר ומכונה "אל-מר'טס [ונמצא] בירדן".

צעד נוסף בו נקטה ירדן בעקבות פתיחת האתר הישראלי, היה שינוי שמו של אתר הטבילה שבשטחיה על מנת להדגיש שמדובר באתר הרשמי והאמיתי בו הוטבל ישו. מנכ"ל אתר הטבילה, דיאא' מדני, אמר כי מועצת הנאמנים של אתר הטבילה החליטה להחליף את שמו של האתר מ"אל-מר'טס" שמשמעותו: מקום טבילה, ל"אתר הטבילה של ישו" וכי הם מחכים כעת לאישור הממשלה. לדבריו, "החלפת השם באה להדגיש את הרוחניות של אתר הטבילה של ישו..."