המתמטיקה של לבני ושאלת המיליון

בנאומה בועידת 'ישראל 2021' התייחסה יו"ר האופוזציה להפגנות אמש ברחבי הארץ, " זו הייתה הפגנת המיליון גם אם לא היו בה מיליון".

תגיות: מחאת הדיור
חזקי ברוך , ה' באלול תשע"א

ראש האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה השתתפה הבוקר (ראשון) בועידת "ישראל 2021" במכללה האקדמית תל אביב-יפו. בנאומה אמרה לבני "הכינוס הזה נערך בצילה של ההפגנה העצומה שהתרחשה אתמול במדינת ישראל – מבחינתי זו הייתה הפגנת המיליון גם אם לא היו בה מיליון".

"מכאן, או שישראל תמשיך להתדרדר חברתית – נמצא עצמנו אחוזי ייאוש עם שבטים שלא מדברים ביניהם או שישראל תשתנה. ואני מאמינה שישראל יכולה להשתנות. כל אחד הניף אתמול שלט אחר – הרפתנים, מפגיני הדיור, אלו שמחו על מחירי הקוטג' ועוד. אבל הסיפור הגדול הוא קבוצה גדולה של אנשים שנמאס להם ממה שקורה וכל אחד צועק מאיפה שכואב לו. זה לא עניין רק לוועדה, מאיפה יקצצו, איזה שר יקבל מה – זו תהיה טעות עצומה לקחת את הדבר העצום הזה שקורה בישראל ולתרגם את זה לוועדות, כאשר ראש הממשלה הודיע מראש שלא יגיש את התקציב מחדש לאישור הכנסת. הנהגה צריכה לעשות את השינוי הגדול – כפי שערב מלחמה או ערב הסכם שלום לא ממנים ועדות – כך גם עכשיו מי שאמור לקבוע את סדרי העדיפויות בישראל אלו מנהיגי הציבור".

"מפחיתים את המסים הישירים אך מעלים את המיסוי העקיף וזה בלתי נסבל. ברור שצריך להחליף את שני צדי המשוואה. הורדת המסים הישירים היא הדת של נתניהו אבל זה שייך לעולם אחר מול מה שקורה מסביב. צריך להחליף בין שני צדי המשוואה ועכשיו".

"הכלכלה היא לא רק עניין של כסף או עניין כלכלי", הוסיפה לבני, "הצעקה הזו עוסקת באיך ישראל כולה צריכה להיראות – ישראל של 2021 צריכה להיות אחרת לגמרי. אך כדי שזה יקרה צריך לקבל החלטות בשלושה תחומים, לא פחות, וכל אחד קשור לשני – האחד זה הנושא המדיני-ביטחוני, השני הנושא היהודי דמוקרטי והשלישי החברתי כלכלי. יש האומרים שצריך לבחור בין שלום לביטחון, בין יהודית לדמוקרטית, בין כלכלה לחברה. צריך להחליט בכל אחד מהנושאים האלו ורק ההחלטות הללו ישנו את ישראל. עלינו להגיע להסדר שישמור על האינטרסים הביטחוניים, להפסיק לתת את המונופול על המדינה היהודית למפלגות חרדיות, מדינה שערכיה הדמוקרטיים והיהודיים לא מתנגשים זה בזה".

עוד אמרה לבני כי "יש לשנות את שיטת הממשל – דירקטוריון על פי חוק מחויב בטובת החברה, בדיוני הממשלה מדי שבוע כל שר חושב על טובת סקטור ספציפי והמפלגה הגדולה בממשלה עסוקה בלשלם לחלקים הקטנים שמייצגים סקטורים יותר מכפי שהם מיוצגים בציבור רק בשביל לשרוד. התופעה הזו קובעת סדרי עדיפויות עקומים שלא מסתכלים על מעמד הביניים, הציבור שעובד, משרת, ציוני, שרוצה לחיות כאן".

"הממשלה הזו לא נותנת פתרון כנה ורציני למחאה הזו. המפגינים מילאו תפקידם וצעקו את הצעקה הכי כואבת שלהם – מכאן תפקיד הנהגה להניח תכנית כולל אם יש לכך מחירים פוליטיים. כדי שישראל 2021 תהיה אחרת אנו צריכים בחירות ב – 2012".