ההוראה: 'להרוס רק למתנחלים, לא לפלשתינים'

ראש המנהל האזרחי הורה בתכתובת פנימית לפעול להרס מבנים של מתנחלים במקומות קשים ובמסות גדולות, ולא להרוס מבנים של פלסטיניים.

שמעון כהן , ז' באלול תשע"א

ההרס בשבי שומרון
ההרס בשבי שומרון

ראש המנהל האזרחי, תא"ל מוטי אלמוז, הורה לפקודיו בתכתובת פנימית להימנע מלהרוס מבנים פלסטיניים לא חוקיים והצהיר כי יפעל להרוס מבנים של מתנחלים ב"מקומות הקשים ובמסות גדולות".

בהודעה, שנשלחה תחת הכותרת "הקייטנה נגמרה", כתב אלמוז כי: "למרות שכולם רוצים, מתאמצים ודואגים לדחוף, הרי שאנחנו רחוקים מאוד מקיום שוויון באכיפה עד שנרגיש שאנחנו פועלים גם מול הבנייה הבלתי חוקית הישראלית, אני מבקש לעצור את כל פעילות האכיפה מול הפלסטינים. אני אשתדל לשכנע את הרמות הממונות שצריך ללכת למקומות הקשים במסות גדולות וללא חשש גם אם יהיה קצת רעש".

יצוין כי למרות דבריו של ראש המנהל, מתשובת המדינה שהוגשה לבג"ץ בחודש מרץ האחרון, עולה תמונה הפוכה לפיה האכיפה במגזר היהודי גדולה יותר מהאכיפה אצל הפלסטינים .

בעקבות פרסום הדברים מתכוון יו"ר ועדת המשנה לענייני יו"ש של ועדת החוץ והבטחון, חבר הכנסת זאב אלקין, לכנס את הועדה  לדיון מיוחד בו יבקש הבהרות מראש המנהל האזרחי על הדברים שמופיעים במסמך.

"אני רואה בחומרה רבה את המסמך גם בצד הסגנון וגם בצד התוכן כי מהנתונים של המנהל עצמו עולה שאם קיימת אפלייה באכיפה היא אפליה בוטה לטובת הפלסטינים ולכן ראש המנהל משקר. הדברים המופיעים במסמך הם בסתירה מוחלטת להודעות המדינה לבג"ץ ולמציאות בשטח לפיהם קיימת אפליה לרעה של המגזר היהודי באכיפת הבנייה הבלתי חוקית ביהודה ושומרון. לאור דברי אלמוז נשאלת השאלה האם האיש ראוי לשרת בתפקיד ראש המנהל האזרחי", אומר אלקין.