קריאות פנימיות נגד האנרכיזם במחאת האוהלים

מנהיגי מחאת האוהלים מתכננים מחאה מול הכנסת. מולם הם יפגשו מנהיגים אחרים של מחאת האוהלים, כאלה שהקו האנרכיסטי של המחאה נמאס להם.

תגיות: מחאת הדיור
שמעון כהן , י"ב באלול תשע"א

קולות אחרים במאהל
קולות אחרים במאהל
פלאש 90

האופן בו מנהלים "הרוטשילדים" את מחאת האוהלים והסירוב הגורף להידבר עם הממשלה ועם וועדת טרכטנברג מתחיל להרגיז גם את ראשי המחאה עצמם. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אדם דובז'ינסקי, אחד מראשי המחאה הנערך להפגנה אל מול הפגנת הרוטשילדים, הפגנה שצפויה להתקיים ביום שלישי הקרוב מול הכנסת.

בהפגנה המדוברת צפויים 'הרוטשילדים' להגדיר את הכנסת כמבנה נטוש ולתקוף את הממשלה והתנהלותה. מולם יתייצבו כמה עשרות מראשי המחאה שיאמרו להם די לאנרכיזם שבהנהגת המחאה.

דובז'ינסקי מציין כי גם לו ידוע שהממשלה אינה מושלמת וכך גם הממלכה, "אבל היא שלנו ואנחנו אוהבים אותה. כולנו שותפים למחאה, אבל יש הבדל בין מה שאנחנו מרגישים למקומות שאליהם לוקחים אותה, למקומות של מרד. פלג קיצוני קטן מאוד לוקח את המחאה בשם כולנו למחוזות לא לנו, ונמאס לנו מזה".

דובז'ינסקי אינו מזכיר שמות בהנהגת המחאה שמובילים את הקו האנרכיסטי. לטעמו השמות ידועים והארגונים שמאחוריהם ידועים גם הם בתקשורת. "לא מעניינת אותנו הפוליטיקה. מטריד אותנו שלקחו את המחאה האותנטית והפכו אותה קרדום לחפור בה פוליטית, מהלך שמזיק לכולנו ומוציא לכולנו שם רע, שם של אנרכיסטים ואת זה אנחנו מנסים לומר בהפגנה הזו".

כאמור, דובז'ינסקי אינו מעוניין לומר את שמותיהם של ראשי האנרכיזם שבמחאה, אך עם זאת הוא מגדיר אותם כנושאי דוקטרינת רוטשילד, גם אם אינם מתגוררים ברוטשילד, "רוב המתגוררים ברוטשילד מתנגדים להם ואפילו לא סובלים אותם...".

"יש להם קו מאוד קשוח שאומר לא לדבר עם הממשלה, לא לדבר עם הכנסת, לא לדבר עם טרכטנברג. להיות אנרכיסטים ולנגח את ראש הממשלה. התפיסה הזו הזיקה לנו והרחיקה מאיתנו קבוצות שונות מהאוכלוסייה בישראל כמו ציבור החרדים, ציבור המתנחלים וקבוצות נוספות. הקבוצות הללו בעטו במחאה בגלל שהפכו אותה למהלך פוליטי".

והיכן היו מתנגדי האנרכיזם בחודשיים האחרונים? דובז'ינסקי מסביר שעד כה הקפידו להסתיר את המחלוקות "כי לא רצינו לפלג, לא להסית ולא להפנות אצבע מאשימה. שהציבור לא יידע על המחלוקות, אבל כשבאו מים עד נפש ורוצים להגדיר את הכנסת כמבנה נטוש אין לנו עוד ברירה".

עוד מספר דובז'ינסקי כי הקבוצה שבין חבריה הוא נמנה כבר שיגרה נציגים לוועדת טרכטנברג בכדי להידבר עימה, ובהפגנה ביום שלישי יאמרו למפגיני ה'רוטשילדים' את דעתם על דרכי מחאתם עד כה. "נאמר להם 'אתם לא מייצגים אותנו' ", אומר דובז'ינסקי המביע תקווה שניתן עוד להחזיר את המחאה לעם ולהחזיר את הכבוד למחאה, כפי שאומרים לו אזרחים השומעים על היוזמה אותה הוא מוביל. "המאסנו את עצמנו על ציבורים רחבים וחבל. עשינו משגים", הוא אומר וכולל בין המשגים הללו גם את המשגה שלו עצמו שלא פתח במחאה הפנימית כבר לפני כחודש, ובכך איפשר למחאה לברוח לאפיקים שמזיקים לה עצמה. "היינו צריכים לעשות את המהלך הזה כבר לפני כחודש".