העולם מתגייס למען הנשרים של ישראל

פסגת הנשרים: מומחי נשרים מרחבי העולם יגיעו לישראל במטרה להציל את הנשרים והדורסים המקומיים.

אורנית עצר , י"ג באלול תשע"א

שחרור נשר
שחרור נשר
בן רוזנברג

בשבוע הבא יתכנסו בישראל כחמישה עשר מומחים מהעולם לנושא שימור הנשרים והדורסים, שיגיעו לארץ לסדנא מיוחדת, בה ישמעו על בעיית הישרדות הנשרים בישראל מעמיתיהם מארגוני שמירת הטבע הישראלים, אנשי אקדמיה ומקבלי החלטות ישראלים, וינסו לתרום מניסיונם העשיר למאמצי הצלת אוכלוסיית הנשרים בארץ.

הכינוס המיוחד הוא פרי יוזמה של תוכנית "פורשים כנף", המשותפת לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, ולהזמנה נענו מומחים מספרד, צרפת, קניה, דרום אפריקה, יוון, שווייץ, בולגריה וארה"ב.

המומחים ישהו בארץ שבוע, במהלכו יתכנסו למשך יומיים בצפון הארץ, עם מיטב אנשי המדע הישראלים העוסקים בשימור הנשרים והדורסים בארץ, ישמעו על הבעיות והגורמים הייחודיים לבעיית היעלמות הנשרים באזור, וינסו לתרום מניסיונם העשיר בטיפול בבעיית ההישרדות של הנשרים והדורסים בארצם. לצד הדיונים עם אנשי המדע יסיירו המומחים מחו"ל במושבת הנשרים בשמורת טבע גמלא, בגרעין רביית הדורסים שבחי - בר כרמל ואף ישתתפו בטיבוע וסימון נשרים ישראלים. המומחים ייפגשו עם מקבלי החלטות ישראלים ויציגו להם את הבעיה והפיתרונות ההכרחיים שעל משרדי ממשלה וגופים ממלכתיים לנקוט על מנת למנוע את הכחדת הנשרים, כפי שכבר קרה לעוזניית הנגב ולפרס.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע אמר כי "למרות כל המשאבים המושקעים בנושא, אנו עדים להידרדרות חמורה במצב הנשרים בישראל. אנו מקווים כי פסגת המומחים שכינסנו תעזור לנו לחשוב על דרכים יצירתיות, "מחוץ לקופסא", שיסייעו להציל את הנשרים שלנו".

לדברי אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, "המומחים שיגיעו לארץ התמודדו כל אחד עם בעיות דומות במדינותיהם ואנחנו מקווים שביחד נוכל לקדם את השמירה על מין שהיה קיים כאן עוד בימי התנ"ך, וכיום נמצא בסכנת היעלמות מהאזור כולו".

אשר דהן, סמנכ"ל לקוחות של חברת החשמל מדגיש, כי חברת החשמל עושה כל שניתן על מנת לשמור ולהגן על אוכלוסיית העופות והדורסים בישראל, החברה פועלת מזה מספר שנים למיגון עמודי חשמל הנמצאים בקרבת אזורי המחייה של עופות גדולים, כדי למנוע  התחשמלות של העופות. מיגון זה הוכיח עצמו  ומסייע לשימור אוכלוסיית הנשרים בישראל.טוען....