פנייה לרבצ"ר: אל תחמיר על חשבון "צבא העם"

תנועת נאמני תורה ועבודה פנתה לרב הצבאי הראשי בבקשה לקחת בחשבון את הצורך בשמירה על "צבא העם", בשעת ההכרעה בנושא "שירת נשים".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג באלול תשע"א

העתךירה נדחתה. הרב פרץ
העתךירה נדחתה. הרב פרץ
פלאש 90

תנועת נאמני תורה ועבודה פנתה לרב הצבאי הראשי, הרב רפי פרץ, בבקשה לקחת בחשבון את הצורך בשמירה על "צבא העם", בשעת ההכרעה בנושא "שירת נשים".

במכתב ששיגרו יו"ר התנועה, תהילה נחלון, ומנכ"ל התנועה, שמואל שטח, לרב פרץ, הם מציינים כי "כידוע, מבחינה הלכתית יש דעות שונות. קיימות דעות הרואות בכל שירה שהיא, קול באישה ערווה. קיימות דעות המאפשרות הקלות בתנאי שירה מסוימים וקיימות דעות הרואות את איסור קול באישה ערווה, רק במצב בו קיימת אפשרות לפריצות שלא כמו בטקס צבאי פשוט. על פי אלו, כל חייל ברמה הפרטית, יכול ליצור הבחנה הלכתית בין מצבים שונים הנגזרים לפי המציאות".

השניים מציינים, כי "אנו מאמינים כי ההלכה היא נר לרגלנו ועלינו לדבוק בה בכל מציאות שהיא. אף על פי כן אנו מקווים כי בבואך להנהיג מדיניות כל שהיא בעניין, הנך רואה לנגד עיניך, כחלק מהשיקול ההלכתי, גם ואולי בעיקר, את שאלת "צבא העם". אנו חוששים כי שינויים מסוימים במנהגי הצבא, לטובת ההלכה היהודית (בפרשנותה המחמירה) הולכים ופוגעים במעמדו של צה"ל כצבא של כולם ומובילים לתחושת ניכור והדרה זוחלת של חיילים שאינם דתיים. תהליך זה, של ניכור והדרה מתרחש ממכלול רחב של סיבות, וחלילה לנו אם תורת ישראל תהיה אחת מהן". 

"שמירה על צה"ל כצבא העם, היא לא פחות מפיקוח נפש לאומי וככזה, משקלה ההלכתי בוודאי אינו קל מול איסור שמיעת שירת נשים, יהא המשקל ההלכתי שמייחסים לאיסור זה, אשר יהא", קובעים נחלון ושטח בחתימת מכתבם.