החברה להגנת הטבע נגד חוק הפרטת הגנים

החברה להגנת הטבע יוצאת בקמפיין מקיף נגד הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון להפרטת הגנים הלאומיים בישראל. "אסור למכור את הטבע".

שמעון כהן , י"ד באלול תשע"א

הכרמל
הכרמל
מתמונות הקמפיין

הכנסת אמנם כבר קיבלה את הצעת החוק של חבר הכנסת ישראל חסון להפרטת הגנים הלאומיים בישראל, ואישרה אותה בהצעה טרומית, אך בחברה להגנת הטבע לא אומרים נואש ופותחים בקמפיין ציבורי נגד המהלך.

סיסמת הקמפיין צפויה להיות – "את הטבע לא מוכרים" ותוביל אותו חברת the wall, המתמחה בניהול קמפיינים ברשתות חברתיות. הקמפיין יכלול סרטונים ויראליים, חתימה על עצומה נגד הצעת החוק, הפצה באתר החברה להגנת הטבע, בניוזלטר של החברה, ברשתות החברתיות, בפייסבוק ובאמצעים רשתיים אחרים. מטרת הקמפיין היא להעביר את המסר החד משמעי לפיו "אסור למכור את הטבע ולעורר את הציבור להתנגד להצעת החוק ולחתום על עצומה".

במסגרת הקמפיין יוצעו, בין היתר, למכירה פומבית, הגנים הלאומיים של ישראל, בהם עין עבדת, הכרמל ופלמחים במחיר של החל מ – 130 שקל. בחברה להגנת הטבע מתכננים לנצל את תקופת החגים, בה רבים יוצאים לטבע ומטיילים, על מנת לעורר מודעות של מטיילים ולרתום אותם למהלך.

יוזמי הקמפיין מזכירים כי בישראל ישנם כ – 120 גנים לאומיים מוכרזים ומאושרים, ביניהם חוף פלמחים, גן לאומי הרי יהודה, גן לאומי מקורות הירקון, חוף השרון, הכרמל, הר תבור, נחל אלכסנדר ומצדה.

סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי, מבהיר את חשיבות הקמפיין לתפיסתו, ואומר: "הגנים לאומיים הם שטחים פתוחים בעלי חשיבות סביבתית אקולוגית משמעותית. אם יעבור החוק, נקבל גופים חיצוניים פרטיים שיופקדו על ניהול הגנים הלאומיים ואפשר להניח שהם ייקחו בחשבון במרחב השיקולים הניהוליים שלהם שיקולים שיוצבו מעל שמירת הטבע. על לנו להפריט עצמנו לדעת, ניהול שטחים בעלי חשיבות לאומית חייבים להיות מנוהלים על ידי גוף ציבורי ממלכתי, קל וחומר כאשר מדובר בשטחים פתוחים ערכיים כגנים לאומיים ולכן אסור להעביר את ניהולם לידיים פרטיות. שמירת טבע לא תתאפשר, באופן המיטבי והנכון, תחת ניהול פרטי. ניהול טבע שונה מניהול קבוצת מבנים ולכן אין מקום לאפשר את הפרטת הגנים הלאומיים".