מבט מבפנים: מה מלמדים בקייטנה של אונר"א?

המרכז לחקר מדיניות במזרח התיכון תיעד כיצד קייטנות אונר"א מלמדות חניכים על זכות השיבה. בשבוע הקרוב יוקרן הסרט בצפון אמריקה.

יוני קמפינסקי ואלעד בנארי , ט"ו באלול תשע"א

הקיטנה של אונר"א
הקיטנה של אונר"א
המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון
מה מלמדים בקייטנה של אונר"א?

במהלך החודשים האחרונים תקף בחריפות ארגון אונר"א, באתר ערוץ 7 באנגלית, את דוד בדין והמרכז לחקר מדיניות במזרח התיכון שבו הוא עומד. הארגון הכחיש נמרצות את טענותיו של בדין לפיהן הוא יוזם תכניות לילדים פלסטינים בהן הוא מחדיר להם את המושג "זכות השיבה". גורמים באונר"א טוענים כי הם משתמשים אך ורק בספרי הלימוד של הגופים המארחים אותם: הרשות הפלסטינית, ירדן, סוריה ולבנון.

בדין השיב לאונר"א בכך ששיגר צוות טלוויזיוני של המרכז לחקר מדיניות במזרח התיכון למחנות הקיץ של אונר"א במתקני הסוכנות באיידה ובדהיישה, שם ראה הצוות במו עיניו כיצד החניכים לומדים על כך שעליהם לשוב לכפרים "שלהם".

במהלך השבוע הקרוב יקרין בדין את סרטו על מחנות הקיץ של אונר"א בפרלמנט הקנדי, במועדון העיתונות בשיקגו, באו"ם בניו יורק ובמועדון העיתונות הלאומי בוושינגטון. לדבריו, שלוש מטרותיו הן:

1. לשאול את המדינות התורמות של אונר"א מדוע הן מעניקות תמיכה למערכת החינוך של אונר"א, הפועלת בניגוד לכל רעיון של שלום;

2. לבקש מהמדינות התורמות לדרוש מאונר"א להניח לנגד עיניה את מטרת נציבות האו"ם לפליטים, ולפעול על מנת לשקם וליישב את הפליטים הפלסטינים וכן את צאצאיהם;

3. להראות לאו"ם כי לאש"ף אין עניין ביהודה ושומרון לכשעצמה, שכן החינוך שלהם מדגיש את הצורך להתיישב בכל "פלסטין".