מזגנים ישנים יוחלפו לאוכלוסיה נזקקת

משרד התשתיות הלאומיות יחליף כ- 10,000 מזגנים בחדשים ויעילים אנרגטית לאוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה בתקציב של כ – 10 מיליון ש"ח.

שמעון כהן , ט"ו באלול תשע"א

נותנים כסף
נותנים כסף
פלאש 90

אחרי פרויקט החלפת המקררים, מתחיל כעת משרד התשתיות הלאומיות בפרויקט להחלפת מזגנים ישנים ובזבזניים למזגנים חדשים הצורכים פחות אנרגיה.

משרד התשתיות הלאומיות מפרסם היום מכרז לבחירת ספק למכירת מזגנים חדשים ויעילים אנרגטית וגריטת מזגנים ישנים לאוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה.

בשלב הראשון יוחלפו כ- 10,000 מזגנים בתקציב של כ- 10 מיליון ש"ח. מדובר בצעד נוסף בפרויקט שמטרתו להגביר את המודעות לחיסכון באנרגיה, לעודד החלפת מוצרי חשמל ישנים בעלי דירוג אנרגטי נמוך ולהוציאם מהשוק. הפרויקט צפוי להוביל לחיסכון של כ- 1700 קווט"ש בשנה, המוערכים ב- 800-850 ש"ח במשק בית.

שר התשתיות הלאומיות ד"ר עוזי לנדאו אומר על הפרויקט: "הממשלה נותנת כסף לאזרחים! במהלך חסר תקדים שיוביל לחיסכון בחשמל, אנו משלבים צדק חברתי בתועלת למשק החשמל".

במשרד התשתיות מציינים כי הספק שיזכה במכרז יתחייב להציע לזכאים מזגנים יעילים אנרגטית, בדירוג A, B או C ולהעניק עליהם ועל ההתקנה אחריות כוללת של שלוש שנים. כמו כן יתחייב הספק להוביל את המזגן החדש לצרכן, להוציא את הגזים של המזגן הישן, לפרקו ולקחת אותו לגריטה, וכן להתקין את המזגן החדש בביתו של הלקוח. עבור המזגן שירכשו, ישלמו הזכאים את ההפרש שבין מחיר המזגן על פי ההצעה שתזכה במכרז, לבין סכום השתתפות המשרד ברכישת אותו המזגן. לאחר שייבחר הזוכה יפורסמו המחירים לכל דגם.

נציין כי פרויקט המזגנים מצטרף לפרויקט החלפת מקררים זוללי חשמל בקרב אוכלוסיות שונות שמקדם המשרד, למבצע להחלפת נורות בו יוכל הציבור לרכוש שלוש נורות חסכוניות, במחיר מבצע של 20 ש"ח, זאת על מנת לעודד שימוש בנורות חסכוניות.

בשנתיים הקרובות, יעמוד ההיקף התקציבי לפעילות משרד התשתיות הלאומיות בתחום על כ- 315 מיליון ש"ח. לפעילויות לגבי הפחתת צריכת החשמל במגזר הביתי יוקצו 269 מיליון ש"ח, 30 מיליון ש"ח יוקצו לטובת פעולות חינוך והסברה בנושא, ו- 15 מיליון שקלים יוקצו לתקינה, אכיפה ותמיכה בסקרי אנרגיה.

"פעולות אלו מהוות צעד מהותי נוסף בפרויקט ההתייעלות האנרגטית שמבצע משרד התשתיות הלאומיות ומטרתו להגביר את המודעות לחסכון באנרגיה, לעודד החלפת מוצרי חשמל ישנים בעלי דירוג אנרגטי נמוך והוצאתם מהשוק, וכן לסייע למשפחות מעוטות יכולת אשר אין ביכולתן לרכוש מקרר במלוא סכום הרכישה”, אומרים במשרד.