כוכב השחר: רועי הצאן לכדו את הגנבים

אברהם שובל, בעל עדר כבשים מכוכב השחר, מספר על הלילה הדרמטי במהלכו נלכדו שני גנבים צאן פלשתינים

בני טוקר , ט"ז באלול תשע"א

עדר עיזים. תפסו את הגנבים. ארכיון
עדר עיזים. תפסו את הגנבים. ארכיון
הלל מאיר

אברהם שובל, רועה צאן מהישוב כוכב השחר מספר לערוץ 7 על הלילה הדרמטי במהלכו נלכדו שני גנבים פלשתינים.

"באמצע הלילה מערכת האזעקה בדיר של משפחת סבח הקפיצה אותנו, הדיר שלו נמצא במרחק עשרים מטר מהבית. הוא תפס שם שני פלשתינים שכמעט גנבו לו את כל העדר, הוא הזעיק את המשטרה שעצרה את הגנבים".

שובל, שלא כמו שכנו, ספג לפני כשנה מכה קשה כשגנבים פלשתינים חדרו לדיר שלו והצליחו לגנוב מאות כבשים ועיזים, והותירו אותו ללא פרנסה. "הגניבות החקלאיות ביישוב שלנו נפוצות מאוד. רק בשלוש השנים האחרונות נכנסו גנבים כבר תשע פעמים. הם הורגים קודם את הכלבים ואז גונבים את העדרים. במקרה שלי הם גנבו סה"כ ארבע  מאות כבשים ועיזים, היום נותרתי רק עם מאה. הם פשוט מומחים בגניבות, והם עושים את זה מתחת לאף של אנשי הצבא".

לדבריו, בתי הדין הצבאיים ביו"ש מקלים מאוד עם גנבי הצאן. "במקרה הקודם כשתפסו גנב צאן, הוא קיבל קנס של 3000 ₪ ושוחרר, אנחנו מדברים פה על נזקים בסדר גודל של יותר מחצי מיליון ₪, אם זה היה קורה בגליל, בית משפט היה שולח את הגנב לכמה שנים בכלא".

שובל מקווה שהמשטרה תגיע דרך הגנבים שנלכדו הלילה, למפעילים שלהם ולעדרים הגנובים. "עכשיו כשתפסו את הגנבים אנחנו מקווים שיהיה ניתן להגיע דרכם לגנבים שגנבו לי את הצאן. ושיגיעו גם למי ששולח אותם ולמי שסוחר איתם. גרים פה אנשים שהתמוטטו כלכלית מהגניבות.  לצערי בתי הדין הצבאיים  והמשטרה נוטים לרחם על הגנבים וטוענים שהם פשוט רעבים, הם גונבים לנו ובמקום לחקור אותם הם חוקרים אותנו וטוענים עוד שאנחנו גנבו להם. אין להם עניין להעמיד לדין את הגנבים אלא את הנגנבים. יש כאן מלחמה אידיאולוגית קשה והם יילחמו בנו כל עוד אנחנו פה. אני מקווה שהמשטרה שמחזיקה את אלה שנעצרו הלילה, תעשה הפעם עבודה רצינית".