אצלנו הורסים. אצלם הבנייה מואצת

בעוד ההוראה להמשך הרס בתים בישובים ומאחזים כבר ירדה לשטח, הבניה בעיר הערבית רואבי מואצת. תושב עטרת פנה לרה"מ בבקשת תשובות.

שמעון כהן , כ"א באלול תשע"א

בונים ובונים. רוואבי
בונים ובונים. רוואבי
פלאש 90

 
 
על פי הבטחות המדינה לבג"ץ בתוך שבועות אחדים יבוצע הרס מאסיבי של בתי קבע רבים נוספים במאחזים ובישובים ברחבי יהודה ושומרון. מנגד רואים תושבי הישוב עטרת איך ללא הפסק ובאין מפריע נמשכת בנייתה של העיר הערבית רואבי. מוטי הומינר, תושב עטרת, שיגר מיד לאחר ההרס במיגרון מכתב לראש הממשלה ובו הוא קובל על המציאות ההולכת ונרקמת אל מול חלון ביתו. ביומן ערוץ 7 הוא סיפר על המתרחש ברואבי.
 
"חלק מהרכס הפך מישורי. הטרקטורים עובדים כמעט 24 שעות ביממה", הוא אומר ומזכיר בדרך אגב גם את חוקי שעות העבודה שאינו נאכפים וההפרעה הבלתי פוסקת לתושבי הישובים הסמוכים מרעש הבנייה הנמשכת. "הם בונים את כל התשתיות ברכס לכיוון עטרת, מניחים שם מיכלי דלק ונפט, או לפחות מה שנראה כמיכלים כאלה", הוא מספר על המתרחש במרחק של קילומטר אחד בקו אוירי מישובו. "על כל הרכס ממול נבנית תשתית לעיר – מיכלים, אנטנות, כביש גישה לציר ביר זית שאני לא יודע היכן בדיוק יעבור ומאגר מים".
 
כזכור, לנקודות התצפית על רואבי הגיעו בעבר שרים כדוגמת השרים ארדן וכחלון, כמו גן חברי כנסת ואישי ציבור. אלה גם אלה הביעו זעזוע ודאגה מהבניה המואצת ללא פיקוח תברואתי, סביבתי וביטחוני של עיר שעשויה לסכן באופן מיידי את תושבי היישובים היהודיים שמסביב, אך כעת איש מהם אינו עושה דבר נגד המהלך. הומינר מזכיר כי כבר כעת ניתן למצוא על הכביש הראשי המוביל מצומת המשטרה הבריטית אל גוש עטרת נווה צוף שלטי הכוונה בערבית ואנגלית אל העיר הנבנית.
 
"יש כמה חברי כנסת כמו אלדד וחוטובלי שעונים לפניות שלנו אבל אם ראש הממשלה לא יעצור את זה, או שיודיעו לנו מה יהיה איתנו, כלום לא יתקדם. אנחנו רוצים לדעת אם עטרת תוכל להמשיך לעמוד על מקומה".
 
את מכתבו לנתניהו החליט הומינר לשגר לאחר ההרס במיגרון. "כשאנחנו רואים שבונים בלי הפסק ובישוב שלנו אחרי מאמצים וריצות מצליחים לבנות אחרי הקפאה ארוכה כל כך רק עשר יחידות דיור, ובד בבד הורסים בתי יהודים זה מעורר אותי לכתוב", הוא אומר ומוסיף כי תחושתו היא שאיש כבר לא יוכל לבלום את הבנייה בעיר הערבית, אך הוא תובע מהרשויות הישראליות להידבר עם ראשי ישובו ולהבהיר להם לאן פניהם מועדות.
 
למכתבו לנתניהו צירף הומינר סרטון המתעד את הרס הבתים במיגרון וכתב:
 
"בסרטון תוכל לראות את הברוטאליות והאטימות של לובשי המדים. את היחס הבזוי לנשות המקום. את הפוקר פייס של הלוחמים, שככל הנראה לימדו אותם אפילו לא למצמץ ולא להביע רגשות כששואלים אותם שאלות. כתבתי לך מייל כבר בתחילת הקדנציה שלך (כמובן שלא זכיתי לתגובה) אחרי שהדחת את פייגלין. כתבתי לך שבאותה צורה "העפת" את מי שלא בדיוק חושב כמוך, לצערי הרב תגרש אותנו מבתינו מבלי להניד עפעף. ברגע שתחליט כמו אריק שרון שהיהודים סיימו את תפקידם בשומרון, לטובת הסכם עם אבו מאזן שאפילו לא שווה את הנייר שעליו תחתום, אתה פשוט תהרוס את בתינו ללא נקיפות מצפון בדיוק כמו שקרה במגרון.
 
לא שמענו שום תגובה מלשכת רוה"מ לאחר החרבת שלושת הבתים. כאילו קרה המקרה בארץ זרה. האטימות שאתם מפגינים מול תושבי יו"ש היא לא נתפסת וכנראה שהאימרה שרק הימין יכול להרוס (ימית, גוש קטיף,עמונה, מגרון) יצוקה בסלע.
 
נוח לך וכנראה לחברי ממשלה נוספים שאהוד ברק עושה בשבילכם את העבודה השחורה של החרבת בתינו ואתם כאילו לא ממש בעניינים.
 
אני מצטער על הנימה הקשה, אבל ההרגשה של רבים מתושבי יו"ש שאנחנו חיים פה על זמן שאול ואתם אחראים מלאים על המצב. למרות הכל אנו לא חיים בייאוש וממשיכים ליצור, לבנות ולטפח ילדים ונכדים שאוהבים את הארץ משרתים בצבא ומקיימים את כל חובותינו אליה אבל אתם ממשיכים במדיניות האטומה שלכם.
 
לסיום רציתי לשתף אותך בחוויה היומיומית ששותפים לה כל תושבי עטרת (שאני נמנה בין ותיקיה). מול חלון בתינו נבנית במשך 24 שעות ביממה העיר רוואבי ושם אין צורך באישורי בניה וגם אין כל חשש שיגיעו באמצע הלילה להרוס מבנה כלשהו, כי זה עלול ח"ו להבעיר את המזה"ת... ואילו פה בעטרת צריך "להוציא את הנשמה" כדי שיהיה אפשר להקים מבנה כלשהו.
 
דרך אגב, בימים אלה לשמחתנו החלה בניה שאושרה לאחר מאמצים רבים. עם כל הקשיים שאתם מערימים עלינו, אנו ממשיכים כפי שכתבתי, עם הפנים קדימה ונקווה שהתכניות לעקירתנו מארץ אבותינו ירדו מסדר היום שלך ושל חברי הממשלה.