ח"כ תירוש:
החלטות טרכטנברג על החינוך - אחיזת עיניים

ח"כ תירוש על פרסומו הצפוי של דוח טרכטנברג: ההחלטות ממחזרות באופן ציני החלטות קודמות שנמכרו לציבור מספר פעמים.

תגיות: מחאת הדיור
חזקי ברוך , כ"ז באלול תשע"א

היוזמת. ח"כ תירוש
היוזמת. ח"כ תירוש
פלאש 90

חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) הגיבה לפרסומו הצפוי של דוח טרכטנברג "החלטות ועדת טרכטנברג בנושא החינוך הן אחיזת עיניים משום שהן ממחזרות באופן ציני החלטות קודמות שנמכרו לציבור מספר פעמים וממילא לא יתממשו עכב שיטת היישום ההדרגתי המשמשת אמנם כדור הרגעה מיידי כמענה למחאת הציבור, אך לאורך זמן מהווה מתכון מובהק למוסס את הביצוע".

לדבריה, "חובת ההוכחה והרצינות מחייבת את יושב ראש הועדה לבצע באופן מיידי ומלא חינוך חינם לכל, ביטול תשלומי הורים והבטחת מעונות לכל אם עובדת. רפורמת אופק חדש ועוז לתמורה ממילא מאריכים את יום הלימודים על אף שמערכת החינוך בישראל אינה ערוכה לכך ולפיכך אל ימכרו לציבור את בשורת יום ארוך פעמיים שממילא הוכחה ככישלון".

שר התמ"ת, שלום שמחון, התייחס היום להשלכות של המלצות ועדת טרכטנברג על הפריפריה. שמחון הביע חשש כי הפריפריה לא תצא כשידה על העליונה כתוצאה מיישום המלצות הועדה, בשלושה נושאים: חינוך, דיור ויוקר המחייה. 

"אנו עשויים לפספס את המחאה האמיתית. אני מקווה שלא כך יראו ההמלצות הסופיות, אלא שהן תהיינה מאוזנות יותר עבור הפריפריה. לא אוכל לשבת בממשלה שתפגע בפריפריה. זו לא היתה הכוונה. הכוונה היתה להניח בסיס לחיזוק תשתיות כלכליות חברתיות וחינוכיות בפריפריה". השר שמחון אמר את הדברים בכנס במעלות, שארגנו משרד התמ"ת ומרכז השלטון המקומי בנושא חוק עידוד השקעות הון בהשתתפות ראשי רשויות.

ועדת טרכטנברג לשינוי תגיש היום את המלצותיה לראש הממשלה בנימין נתניהו. אחר הצהרים יוצגו ההמלצות לציבור במסיבת עיתונאים בירושלים. על פי דיווחים שונים היקף התקציב שיופנה לצרכים חברתיים הוא כ-30 מיליארד שקל. יישום ההמלצות מותנה בקיצוץ בתקציב הביטחון בהיקף של כ-3 מיליארד שקל בשנה למשך 5 שנים.

דפני ליף, ממובילות "מחאת האוהלים אמרה אתמול (ראשון) ביום עיון שנערך באוניברסיטת חיפה, "אני לא רוצה להפיל את הממשלה, אלא לתקן את הליקויים הקיימים. צריך לעשות ניקוי אורוות כללי ומי שירצה להצטרף לפוליטיקה לאחר מכן יוכל להגיע למקום נקי ולהתחיל לפעול. לא יכול להיות שדבר לא ישתנה אחרי הקיץ הזה".

בנוגע לוועדת טרכטנברג אמרה ליף, "אני מרגישה שהגעתי לבית חולים עם גדם ורוצים לתת לי פלסטר. אני לא מאמינה שהוועדה יכולה לעשות את השינוי הנחוץ, אלא שיש פה ניסיון לטאטא את המחאה מתחת לשטיח", הוסיפה.

לדבריה, מה שמניע את גל המחאה של הקיץ הן שלוש נקודות: בלתי אפשרי לחיות כאן מבחינה כלכלית; אם כולם אומרים שקשה להם, אבל מצד שני המדדים מראים שהכלכלה פורחת – אז איפה הכסף; ולכן – מי גוזר אם הקופון? "כל ניסיון לנצל כרגע את המחאה לכוח פוליטי הוא תפל. המטרה שלי כרגע היא שהציבור יידע מה קורה, שיכירו את קווי המתאר של המערכת שגורמים לקושי לחיות כאן, שייראו היכן הפעילות הלא-דמוקרטית בתוך הדמוקרטיה שלנו. אחרי שיהיה ניקוי אורוות אפשר יהיה לדבר שינויים", אמרה ליף.