'הפתרון: פירוק מינהל מקרקעי ישראל'

פרופ' בינשטוק, מומחה למקרו כלכלה, סבור שכל עוד לא יפורק מינהל מקרקעי ישראל המונע מכירת קרקעות לדיור לא יהיה פתרון למצוקה.

תגיות: מחאת הדיור
שמעון כהן , כ"ז באלול תשע"א

פתרון למצוקת הדיור?
פתרון למצוקת הדיור?
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מעריך פרופ' מיכאל בינשטוק מהחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, מומחה למקרו כלכלה, כי מסקנות ועדת טרכטנברג לא יובילו ליעד לו ציפו ומייחלים המפגינים והמוחים.
 
"אני לא חושב שזו תהיה מהפכה כוללת כול כך. פרופ' טרכטנברג ימליץ על שיפורים שוליים לכלכלה הקיימת", מעריך פרופ' בינשטוק הקובע כי באופיו פרופ' טרכטנברג אינו מהפכן ובהתאם צפויים להיות מסקנותיו. "אני לא חושב שהמוחים יהיו מרוצים ממה שהוא יציע. לא תתחולל מהפכה בישראל".
 
במקביל טוען פרופ' בינשטוק שבעבר ערך מחקר מקיף בסוגיית יוקר המחייה יחד עם פרופ' דניאל פלנשטיין מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית, כי ניתן במספר צעדים שאינם דורשים מהפכה כוללת לקדם את החזון הנדרש. "טרכטנברג עדיין לא הגיש את ההמלצות, אבל לפי ההערכות הוא יציע בנייה של שלוש מאות אלף יחידות דיור חדשות כדי להציע גידול משמעותי במלאי הדירות, אבל הסיבה שהדיור יקר אינה משום שאין מספיק דירות, אלא בגלל מנהל מקרקעי ישראל שמחזיק עתודות קרקע ולא משווק אותן. המינהל הוא גוף אנטי חברתי שמייקר את הדירות ונראה כעת מה יאמר טרכטנברג כשמול ההמלצה שלו עומד גוף אנטי חברתי שכזה".
 
דוגמא לדבריו מציג פרופ' בינשטוק ממקרה בו אל שטח ריק שמול ביתו הגיע אדם מטעם מינהל מקרקעי ישראל ולשאלתו מדוע אינם בונים במקום אמר שהקרקעות הללו נשמרים כעתודות קרקע לדורות הבאים. בינשטוק מתייחס בזלזול לקביעה הזו, וקובע כי כל עוד לא יפורק המינהל לא יהיה פתרון של ממש למצוקת הדיור.
 
עם זאת הוא סבור שבהיות מנהל מקרקעי ישראל מנוף לכוח פוליטי משמעותי עבור שרי שיכון לדורותיהם איש מהם או מראשי הממשלה לא יסכים לוותר על כוח זה ולפרק את הארגון. "מדובר באינטרסים של כוח", הוא אומר ומתאר כיצד מנוצל הארגון על ידי שרי שיכון לקידום הציבור אותו הם מייצגים, "יש הרבה כוח פוליטי ביישות המוזרה הזו", הוא אומר ומדגיש שבמדינות אחרות לא קיים גוף שכזה המהווה חסם בשחרור אדמות לבנייה.
 
פרופ' בינשטוק מציין בדבריו שכחמישים אחוזים מהאדמות במדינה נוצלו והמשמעות היא שכמות כפולה עדיין לא שוחררה לבנייה, ובכך נמנעת הורדה דרמטית של מחירי הדיור. "אם ימכרו את האדמות הללו לבניה תהיה הצפה ומחיר הקרקעות יירד בגדול".