סליחות במערת המכפלה - גם בלילה

לאחר שנים רבות, בהן הייתה מערת המכפלה פתוחה בהגבלה ובשעות מוגדרות, פותחת המערה את שעריה בימי הסליחות גם בלילה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז באלול תשע"א

מערת המכפלה. גם בלילה.
מערת המכפלה. גם בלילה.

לאחר שנים רבות, בהן הייתה מערת המכפלה פתוחה בהגבלה ובשעות מוגדרות, פותחת המערה את שעריה לקהל המתפללים גם בשעות הלילה לכבוד אמירת הסליחות.

בשנה שעברה, נפתחה המערה בשעות הלילה רק לאחר ראש השנה. השנה,  בעקבות הסדרים חדשים ניתנה האפשרות לפתיחת המערה החל משבוע לפני ראש השנה במטרה להרחיב את הנגישות לכלל עם ישראל. 

בימים אלו ועד ערב החג תהיה המערה פתוחה עד השעה 2:00 בלילה, וביום שלישי תהיה פתוחה המערה בכל שעות הלילה למעט אולם יצחק. בראש השנה עצמו, כל אולמות המערה יהיו פתוחים לקהל במהלך שעות היום. לאחר מכן, בעשרת ימי תשובה תהיה המערה פתוחה 24 שעות ביממה.

פתיחת המערה התאפשרה לאחר פנייתה של המועצה הדתית של קרית ארבע-חברון. יוסי דיין, ראש המועצה הדתית, מסביר כי "במהלך חודש אלול מגיעים לחברון אלפי מבקרים והדבר משמעותי עוד יותר לקראת הימים הנוראיים במהלכם מגיעים קבוצות מאורגנות, יחידים, משפחות וקבוצות מחו"ל. על מנת לתת אפשרויות נוספות לזמן תפילות ואמירת סליחות, ביקשנו שהמערה בדומה לשנה שעברה תפתח גם בשעות הלילה וכן בימים נוספים.  אנו מברכים על כך וכבר מתוכננים כינוסים מרכזיים לאמירת סליחות בלילות אלו".  

ביום שלישי שלאחר ראש השנה, יתקיים ערב התעלות ותשובה ומעמד סליחות מרכזי במערת המכפלה. האירוע יכלול שיחות, הרצאות, הצגת תיאטרון, סיורי סליחות ודרשות התעוררות.

לדברי מלאכי לוינגר, ראש מועצת קרית ארבע חברון, "ההסדרים החדשים מאפשרים לאלפי מתפללים מרחבי הארץ להתחבר לשורשים בתקופת החגים. אנו מזמינים את הקהל הרחב לבקר במערת המכפלה וליהנות מהאוצרות הרוחניים והתרבותיים של חברון".